Mądrzy rodzice

Wychowanie dziecka to nie lata wyzwanie – wielu przyszłych rodziców zastanawia się, jakie wartości przekazać dziecku oraz jak wspomagać jego rozwój, aby wyrosło na osobę zaradną, szczęśliwą oraz znająca swoją wartość. Bardzo istotne jest, aby przyszli rodzice rozmawiali ze sobą i poruszali tematy, które w przyszłości mogą stać się problematyczne. Co jednak istotne: podczas procesu socjalizacji dziecka nie są oni sami – wpływ na wychowanie naszego malucha mają również pedagodzy, psychologowie dziecięcy oraz osoby związane ze szkolnictwem. Wiele par jest jednak zaskoczonych, jak różna jest rzeczywistość od książkowej wiedzy. Czy mądrzy rodzice potrzebują pomocy podręczników? Czy niezbędne jest posiłkowanie się wiedzą teoretyczną?
Mądrzy rodzice dbają przede wszystkim o bezpieczeństwo i komfort dziecka – to również ich obowiązki. Dziecko powinno być nakarmione, ubrane odpowiednio do pory roku, powinno również być czyste i zadbane. Do momentu, aż samo nie będzie w stanie dbać o ubiór oraz higienę – zadanie to należy do rodziców. Mądrzy rodzice bardzo wcześnie starają się wyrobić w dziecku nawyki mycia rąk czy mycia ząbków. To istotne również dla przedszkolanek, które będą miały znacznie łatwiejsze zadanie do wykonania w swojej pracy. Dziecko powinno być również zachęcane do poznawania nowych smaków, ale też odpowiedzialności podczas jedzenia – przypominać należy kilkulatkowi, że świeże warzywa i owoce należy przed spożyciem umyć.
Jak wychowują swoje dziecko mądrzy rodzice? Wiele młodych par posiadających dziecko stawia na uczenie dziecka samodzielności, co łączą z wymuszaniem odpowiedniego, karnego zachowania. Co ciekawe, nie stosują oni kar cielesnych – kiedy dziecko wścieka się, gdy nie odstaje upatrzonej zabawki, najzwyczajniej sadzają je na łóżku w sypialni, aby mogło pobyć samo i uspokoić się. Dziecko jest również instruowane, że może wyjść dopiero wtedy, gdy przestanie płakać. Co jednak dziwi najbardziej – drzwi nie są zamykane, a jedynie uchylone. Wprawdzie początkowo dziecko może chcieć wychodzić z pokoju przez zakończeniem ataku płaczu, jednak rodzice konsekwentnie wracają go wtedy do sypialni. Mądrzy rodzice wiedzą, jak istotna jest konsekwencja w działaniu w przypadku dzieci 3-4 letnich, które bardzo często płaczem wymuszają konkretne działania na swoich rodzicach. Konsekwencja powinna dotyczyć ostrzeżeń, np. związanych z nieodpowiednim zachowaniem, złością, negatywnymi emocjami. Mądrzy rodzice wiedzą również, gdzie postawić granice.

 

Czy mądrzy rodzice korzystają z pomocy poradników psychologicznych? Istnieje wiele sprzecznych opinii, czy poradniki psychologiczne i wychowawcze kierowane do rodziców to faktycznie trafiony pomysł. Mądrzy rodzice powinni przede wszystkim zdać się na zdrowy rozsądek, który najlepiej podpowie, co dla naszego dziecka jest najlepsze. Wiele poradników może jednak służyć jako drogowskazy w szczególności w przypadkach dzieci problematycznych, krnąbrnych. Warto pamiętać, iż pomocą służą również psychologowie dziecięcy. Mądrzy rodzice powinni również pamiętać, iż warto pytać o zachowanie dziecka w przedszkolu i na tej podstawie również wyciągać odpowiednie wnioski.

Podobne wpisy