Dziecko a świat sztuki

Children playing with painting with the background painted

Twój maluszek uspokaja się i zamienia w słuch, gdy śpiewasz, a kiedy jest już trochę starszy, uwielbia zabawę plasteliną, rysowanie czy malowanie farbami? Zabawa w teatrzyk lalkowy albo przebierany to jedna z ulubionych rozrywek Twojej pociechy? Wykorzystaj to! Już od najmłodszych lat warto bowiem rozwijać talenty dziecka. Oczywiście, nikt nie mówi, że musisz wykształcić młodego skrzypka, aktora albo piosenkarza, ale dlaczego nie stworzyć maluchowi alternatywnej ścieżki rozwoju, która nie zdeterminuje jego drogi zawodowej, ale wyposaży go w nowe umiejętności, które pomogą mu także w codziennych aktywnościach?

Być może myślisz o posłaniu pociechy do szkoły baletowej, muzycznej lub na lekcje rysunku, ale wszystko to planujesz w perspektywie lat. Warto jednak zacząć od zaraz, w domu i bez pomocy specjalisty. Spróbuj zorganizować podopiecznemu czas tak, aby spędzał go w kontakcie ze sztuką, kreatywnie. Kto wie? Może pod Twoimi skrzydłami wyrośnie wspaniały artysta?

Jeśli chodzi o zabawy kształcące talenty plastyczne i manualne – masz przed sobą morze możliwości. Zwykła kartka papieru i kredki ołówkowe, świecowe czy pastele zapewnią dziecku dużo frajdy. Akwarele czy farby plakatowe mogą odmienić pokój malucha w pracownię artysty. Plastelina rozwija wyobraźnię przestrzenną, a modelina pozwala na utrwalenie dziecięcych „rzeźb”. Próbuj także mniej standardowych metod rozwijania malucha. Możesz zaprosić go do kuchni, gdzie stworzycie kanapki z minkami (to także świetny sposób na niejadka!) przy pomocy zaledwie kilku warzyw i ketchupu. Ciekawe może również okazać się wspólne pieczenie różnokształtnych ciasteczek. Angażuj malucha w tworzenie ozdób świątecznych – wycinanie i klejenie łańcucha choinkowego czy malowanie pisanek to wspaniała przygoda.

Pamiętaj, aby zawsze chwalić prace dziecka – Twoja aprobata jest dla niego bardzo ważna, choćby stworzył tylko kilka kresek kredką na papierze.

Muzyka to także świetna przygoda dla Twojego malca. Śpiewaj mu od pierwszych chwil życia i obserwuj reakcje – być może odkryjesz świetny sposób na uspokojenie dziecka, gdy płacze lub zainteresowanie go, gdy się nudzi. Zachęcaj go także do naśladowania Twojego głosu – śpiewajcie wspólnie.

W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo zabawek wydających różne dźwięki i imitujących instrumenty. Zanim zapiszesz dziecko na lekcje gry na fortepianie czy wiolonczeli, podaruj mu zwykły flet prosty i obserwuj, jak próbuje wydawać dźwięki, a przy okazji komponuje swoje pierwsze utwory.

Kiedy dziecko odrobinę podrośnie, nie unikaj zabierania go na koncerty. To dla niego nie tylko wspaniałe przeżycie muzyczne, ale i lekcja tego, jak należy się zachować na sali koncertowej i kiedy trzeba zachować ciszę i nie przeszkadzać innym słuchaczom.

Muzykę wykorzystuj także do tańca. Już energiczne podrygiwanie w rytm wesołej muzyki daje Twojej pociesze dużo radości. Pozwól dziecku ruszać się jak chce i dołącz do niego lub wymyślcie wspólnie swój krótki, prosty układ. Świetna zabawa gwarantowana!

Podobne wpisy