Poradnik dla rodziców

Książki takie jak poradnik dla rodziców znajdziemy przede wszystkim w księgarniach – większość z nich posiadają specjalne działy z poradnikami, również te poświęcone rodzicom oraz wychowaniu dzieci. Poradniki te skupiają się na takich zagadnieniach jak pierwsze dni dziecka w domu, wychowanie dziecka w okresie wczesnoszkolnym, metody wychowawcze. Poradniki dla rodziców mogą dotyczyć również komunikacji z dzieckiem, prawidłowego żywienia – szczególnie w sytuacjach, kiedy dziecko jest alergikiem czy cierpi na wrodzoną chorobę. Wiele poradników skupia się również na problematyce bytu dziecka, zarówno w okresie małoletnim, jak i w okresie wieku nastoletniego. Wśród wielu autorów takich poradników znajdziemy autorów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Poradniki dla rodziców znajdziemy również w księgarniach internetowych – wiele osób uważa, że to najwygodniejszy sposób na robienie zakupów. Znając konkretne, interesujące nas tytuły wystarczy wpisać je w wyszukiwarkę na konkretnym sklepie. Co również istotne, “klikając” w imię i nazwisko autora mamy możliwość zapoznania się z innymi książkami danego twórcy. Księgarnie internetowe dają możliwość przede wszystkim oszczędności czasu. W działach z książkami takimi jak poradniki dla rodziców znajdziemy wiele ciekawych pozycji, również dotyczących żywienia dzieci, zagadnień związanych z seksualnością, trudnymi pytaniami. Wielu rodziców sięga po poradniki tylko w sytuacjach kryzysowych, kiedy nie mogą poradzić sobie z dzieckiem.

 

Czy poradniki dla rodziców są często nabywanymi książkami? Ze statystyk udostępnianych przez sieci księgarń wynika, ze poradniki dla rodziców cieszą się sporą popularnością. Sięgają po nie przede wszystkim młodzi rodzice, ale są one często kupowane jako prezenty przez dziadków czy rodzeństwo.

Co wpływa na tam dużą popularność tego typu książek? Wielu rodziców uważa, że wiedza wyciągnięta z książki jest najbardziej wartościowa – bez względu na to, czy autor cieszy się poważaniem specjalistów w danej dziedzinie, czy też nie. Konkretne tytuły mogą być również pisane przez osoby znane z telewizji czy też radia. Może się to wiązać z dużą akcją promocyjną książki

 

Czy książki takie jak poradniki dla rodziców są polecane przez psychologów? Psychologowie oraz pedagodzy są nastawieni umiarkowanie optymistycznie dla takich książek – wynika to przede wszystkim z faktu, iż ich autorami nie zawsze są autorytety w dziedzinach pedagogiki czy psychologii dziecięcej. Wiele osób, które uważają, iż mają doświadczenie w pracy z dziećmi zabiera się za pisanie poradników, często będących sprzecznymi z powszechnie stosowanymi metodami, będącymi wynikiem wieloletnich badań. Poradniki dla rodziców mogą również dotyczyć nowoczesnych metod wychowania czy żywienia, których efektem może być więcej szkód niż pożytku. Psychologowie podkreślają, iż poradniki tego typu nie powinny być traktowane jako główne źródło wiedzy oraz wyrocznia w sprawach wychowawczych. Przede wszystkim wychowanie należy do rodzica, który powinien posiłkować się wiedzą doświadczonych psychologów i pedagogów.

Podobne wpisy