Podział obowiązków w dużej rodzinie

sibling-1023003_1280Wielodzietne rodziny to nie tylko ogrom radości i wzajemnej miłości. To także bardzo dużo dodatkowych obowiązków, których nie jest w stanie wziąć na siebie jedynie mama szerokiego grona pociech. Potrzebny jest również tata, który obciąży gospodynię, ale dzieciaki również muszą pełnić jakąś rolę w domowym gniazdku, ponieważ rodzicom może być bardzo trudno ogarnąć całą gromadę, która potrzebuje uwagi. By nie dać się zwariować w tym wielkorodzinnym świecie, konieczne jest przygotowanie specjalnego podziału obowiązków, które wszyscy domownicy będą skrupulatnie wypełniać. Wówczas Wasze życie będzie wyglądało o wiele prościej niż do tej pory.
Rola mamy
Mówi się, że matka sama w sobie to już zawód, dlatego nie powinna pełnić żadnych dodatkowych obowiązków. Żeby życie wielodzietnej rodziny wyglądało w miarę sprawnie i dobrze funkcjonowało się wszystkim jej członkom, mama powinna robić to co umie najlepiej, czyli gotować. Mówi się, że nikt nie gotuje lepiej niż mama i starajmy się więc tego stereotypu nie obalać, ponieważ jest jak najbardziej prawdziwy. Żeby jednak było jej lżej, zakupy powinny być na głowie taty ze szczególnym uwzględnieniem listy zakupów przygotowanej wcześniej przez małżonkę. Do pomocy może zabrać ze sobą jedno ze starszych pociech.
Mama powinna również chodzić na wywiadówki, ponieważ tata… bądźmy szczerzy – nie zawsze zapamięta wszystko, co nauczycielka w danej chwili powie. Zdarza się też, że tatusiowie mylą klasy, dlatego aby uniknąć zbędnych pomyłek, tę kwestię powinniśmy zostawić kobiecie.
Nie ma również nikogo lepszego w tuleniu do snu niż mama. Tutaj jednak rodzice powinni podzielić się obowiązkami i każdego dnia zamiennie czytać najmłodszym dzieciom bajki i śpiewać piosenki.
Rola taty
Ojciec w rodzinie pełni rolę eksperta od finansów. To przecież on przynosi do domu największe pieniądze, dlatego też powinien odciążyć mamę i zająć się płaceniem wszystkim rachunków. W tej kwestii z pewnością nie będzie miał sobie równych, a upewni go to tylko w tym, że może iść spokojnie spać, ponieważ wszystko udało mu się załatwić o czasie.
Tata ma również za zadanie zawozić dzieci do szkoły i jechać po nie kiedy zajęcia się skończą. W tym czasie mama przygotowuje dla rodziny wspólny posiłek. Jeśli cokolwiek w domu wymaga naprawy, spoczywa to oczywiście na ramionach mężczyzny, który przy okazji uczy swoich potomków płci męskiej jak zrobić dziurę na obrazek w ścianie, wymienić oponę lub dokręcić cieknący kran.
Rola starszego rodzeństwa
Rodzice pewnie powiedzieliby, że dzieciaki powinny odrabiać lekcje. Owszem, ale również pomagać młodszemu rodzeństwu, które ma problem ze swoimi zadaniami domowymi. Starsze rodzeństwo powinno również wyprowadzać z domu psa, jeśli jest on członkiem rodziny, a także kąpać go i czesać.
Starsze rodzeństwo może również pomóc rodzicom w pielęgnacji ogrodu, jeśli mieszkają w domu jednorodzinnym. Ojcowie często oddają w ich ręce kosiarkę, zajmując się w tym czasie ważniejszymi rzeczami, a dzieci mogą ich wyręczyć w tej czynności.
Rola młodszego rodzeństwa
Najmłodsze dzieci mają w domu najmniej obowiązków. Rodzice najczęściej nie chcą obarczać ich wielkimi sprawami, ale często wysyłają je do sklepu, kiedy do obiadu zabrakło śmietany lub aby wyrzuciły śmieci. Mają również sprzątać po obiedzie ze stołu, kiedy wszyscy zjedzą już posiłek. Dzięki temu odciążą rodziców, którzy przygotowywali posiłek i robili potrzebne zakupy.
Wspólne obowiązki
To przede wszystkim sprzątanie. Rodzice robią to, czego dzieci nie umyją dokładnie, lub nie będą w stanie zrobić. Pociechy zaś wyrzucają śmieci, ścierają kurze, wyjmują naczynia ze zmywarki i obowiązkowo sprzątają w swoich pokojach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz