Dlaczego warto zmienić kołdrę na lato?
O ile regularna zmiana pościeli, nikogo nie dziwi, o tyle sezonowa zmiana kołdry nie jest jeszcze tak popularna. Z roku na rok sytuacja się zmienia i wzrasta liczba osób, które doceniają zmianę kołdry z zimowej na letnią. Dlaczego warto to zrobić? Ponieważ zyskujemy komfort snu w gorące letnie dni, ponadto kołdrę zimową można w tym czasie odświeżyć, wyprać, dobrze wywietrzyć, co pozwoli pozbyć się kurzu i roztoczy. Artykuły sypialniane wymagają szczególnej dbałości o czystość, ponieważ to one gwarantują nam spokojny sen i regenerację, która jest niezbędna do efektywnego funkcjonowania w ciągu dnia.
Zalety stosowania kołdry letniej
Kołdry letnie są niezwykle cienkie i lekkie, co jest ogromną zaletą szczególnie wtedy, kiedy na dworze doskwiera ogromny upał. Mimo gorąca w nocy ciało człowieka wychładza się i miło jest się wówczas przykryć kołdrą, która zapewni utrzymanie stałej temperatury i spokojny sen, a nie sprawi, że po kilkunastu minutach człowiek zaleje się potem. Kołdry letnie dzięki temu, że są cienkie i lekkie, spokojnie można zabrać ze sobą na wakacje, bez obaw, że zajmą cenne miejsce w bagażniku.
Rodzaje kołder letnich
Kołdry letnie przede wszystkim różnią się gramaturą i rodzajem wypełnienia, możemy spotkać kołdry standardowe, letnie, lub kołdry ultralekkie, które mają obniżoną ilość wypełnienia. Wypełnienie jest analogiczne jak przy standardowych kołdrach całorocznych, czy zimowych, zmienia się tylko jego ilość. Kołdry letnie mogą być wypełnione puchem, pierzem, granulatem silikonowym czy wełną, od tego, co wybierzemy, będzie zależała ostateczna waga i objętość kołdry.
Kiedy należy zmienić kołdrę na letnią?
Nie można określić optymalnego czasu czy daty zmiany kołdry na letnią. Wszystko zależy od miejsca zamieszkania, temperatury powietrza, pory roku i przede wszystkim osobistych preferencji. O zmianie kołdry można zacząć myśleć na przełomie kwietnia i maja, pod warunkiem, że temperatury powietrza zdecydowanie uległy podwyższeniu i na zewnątrz króluje prawdziwa wiosna. Jeżeli chodzi o zmianę powrotną, to sytuacja wygląda identycznie, W momencie, kiedy zaczniemy odczuwać zdecydowane ochłodzenie, a komfort snu nocnego obniży się i zacznie doskwierać nam chłód, wówczas zdecydowanie trzeba powrócić do kołdry zimowej lub całorocznej.
Walory higieniczne kołdry letniej
Kiedy latem panują naprawdę wysokie temperatury utrzymujące się przez dłuższy okres, wówczas mury domów i mieszkań nagrzewają się i noc nie przynosi już tak szybko wyczekiwanej ulgi i chłodu. Nasze nagrzane ciało w nocy poci się, a kołdra po jakimś czasie wymaga odświeżenia. Kołdry letnie, dzięki temu, że są super lekkie i mają małą objętość, można spokojnie wyprać w pralce i szybko wysuszyć na zewnątrz. Dzięki temu mamy gwarancję snu w komfortowych warunkach, pod świeżą, nieprzepoconą kołdrą.
Kołdra letnia, całoroczna czy cztery pory roku
Na rynku prócz kołder typowo letnich lub typowo zimowych, istnieją również kołdry przeznaczone do użytku przez cały rok. Te całoroczne niekoniecznie sprawdzą się latem, kiedy temperatury są bardzo wysokie i nasze ciało potrzebuje tylko delikatnego, lekkiego okrycia. Ciekawym rozwiązaniem jest natomiast kołdra 4 pory roku. Wykonana jest ona z dwóch kołder, które można spinać razem lub używać osobno. Jedna z nich jest typowo letnia, a druga całoroczna, dzięki temu zimą możemy spiąć kołdry razem i otrzymamy super ciepłe okrycie, jesienią i wczesną wiosną, możemy używać pojedynczej kołdry całorocznej, natomiast w gorące letnie dni, nasze ciało delikatnie okryje cienka letnia warstwa. Jest do większy wydatek niż standardowa pojedyncza kołdra, jednak jednorazowo zyskujemy rozwiązanie na każdą porę roku.