Coś więcej na temat ciąży

Ciąża to tworzenie jednego lub większej liczby potomstwa, znanego jako zarodek lub płód w macicy kobiety. Nazwa ciąży mnogiej wiąże się z tematem, gdy obecny jest w macicy więcej niż jeden zarodek lub płód w pojedynczej ciąży, tak jak to jest z bliźniakami. Poród występuje zwykle około 38 tygodni od poczęcia, od początku ostatniej normalnej miesiączki. Dzieje się to wtedy, gdy męski plemnik wnika do jaja kobiety i zapładnia ją. Zwykle ma to miejsce w jajowodzie kobiety po owulacji (dojrzałe jajo został uwolnione z jednego z jajników). W przypadkach niepłodnych par ciąża jest osiągnięta za pomocą wspomaganego rozrodu.

Większość ciąż trwa od 37 do około 42 tygodni. Pracownicy służby zdrowia obliczają termin 40 tygodni od daty poczęcia (data kiedy plemnik i komórki jajowe są połączone). Tylko około 1 na 20 porodów w rzeczywistości odbywa się w tym ustalonym terminie. Dziecko, które rodzi się przed 37 tygodniem od poczęcia jest uważane za dziecko przed terminem (przedwczesne) i dzieci urodzone po 43 tygodniu są uważane za dojrzałe.

Objawy ciąży

Każda kobieta jest inna. Więc jej doświadczenia ciąży też mogą być inne. Objawy ciąży różnią się w zależności od kobiety i ciąży jednak jeden z najbardziej znaczących objawów ciąży jest to opóźniona miesiączka. Zrozumienie objawów ciąży jest bardzo ważne, ponieważ każdy objaw może być związany z czymś innym niż ciążą. Mogą wystąpić oznaki lub objawy ciąży w ciągu tygodnia od poczęcia. Jednakże, możliwe jest, że mogą nie wystąpić żadne objawy przez kilka tygodni. Najczęstsze objawy ciąży:

  • Brak okresu
  • Nudności z lub bez wymiotów
  • Zmęczenie
  • Zawroty głowy
  • Zmiany w odczuwaniu piersi
  • Tkliwość piersi
  • Częste oddawanie moczu
  • Bóle głowy i ból pleców
  • Wahania nastroju
  • Zaparcia

Nudności na ogół dotykają kobiety w ciąży w ciągu pierwszych trzech do czterech miesięcy ciąży. Zmęczenie jest bardziej dokuczliwe podczas pierwszych i ostatnich trzech miesięcy. Możesz być w ciąży, bez wystąpienia któregokolwiek z tych objawów.

Test ciążowy

Wszystkie testy ciążowe działają poprzez wykrywanie pewnego hormonu w moczu lub krwi, który jest tylko tam, gdy kobieta jest w ciąży. Hormon ten jest nazywany hCG. Jest również nazywany hormonem ciąży. Są dwa rodzaje testów ciążowych – badanie moczu i badanie krwi. Badanie moczu może być wykonywane w domu przez korzystanie z testu. Można to także czasami zrobić w gabinecie lekarskim. Badania krwi, z drugiej strony, są zawsze wykonywane w gabinetach lekarskich.

Rozwój ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniego okresu. Rozwój płodu może się różnić ze względu na zdrowie matki lub błąd w obliczeniach owulacji. Ciąża jest podzielona na trymestry, które trwają około 12 – 14 tygodni każdy. Te trzy trymestry mają różne happeningi emocjonalne i fizyczne, które czynią je wyjątkowymi. Podobnie do rozwoju, to może być obliczone w różnych terminach więc nie wszystkie obliczenia będą takie same. Ciąża dzieli się na trzy trymestry. Każdy z trzech trymestrów dzieli się na nieco ponad 3 zakończonych miesięcy każdy.

Komplikacje podczas ciąży

Jest kilka rzeczy, które mogą spowodować komplikacje w ciąży. Jednak niektóre z nich są bardziej popularne niż inne. Ciało matki ma wiele do zrobienia w czasie ciąży. Czasami zmiany zachodzące będą powodować podrażnienia i dyskomfort, mogą wydawać się bardzo niepokojące. Większość ciąż jest nieskomplikowana. Jednak warto jest wiedzieć, jakie poważne problemy medyczne najczęściej dotyczą oczekujących matek.

Podobne wpisy