Rozwód a dzieci

Rozwód a dzieci to zagadnienie, które od lat budzi wiele kontrowersji – bez względu bo wiem na to, jakie są przyczyny rozwodu, oraz to, czy rodzice rozstają się w dobrych czy złych relacjach – dziecko zawsze jest na straconej pozycji. Przede wszystkim bowiem rozpada się dla niego ostoja bezpieczeństwa – rodzina. Od tego momentu swój czas będzie dzielił na dwoje rodziców, często mieszkających w innych miastach. Rozwód jest dla dziecka przeżyciem traumatycznym – w wielu przypadkach dziecko powoływane jest jako świadek, np. w przypadku uzasadnionego podejrzenia o przemoc w rodzinie. Oczywiście przesłuchania kilkuletniego dziecka odbywają się w osobnych pomieszczeniach, pod okiem psychologa sądowego, jednak mimo wszystko taka sytuacja jest mocno stresująca dla dziecka. Rozwód stanowi moment, w którym małoletnie dziecko zostaje przyznane pod opiekę jednemu z rodzicowi, drugi zaś musi zadowolić się okazjonalnymi spotkaniami z nim, wyznaczonymi przez sąd w określonych terminach. Dziecko nie zawsze rozumie, dlaczego nagle musi ono pozostać wyłącznie z jednym z rodziców. Rozwód a dzieci to przeżycie traumatyczne, które może złagodzić praca z psychologiem dziecięcym. Psychologowie przygotowywani są na takie sytuacje – przede wszystkim muszą oni pokazać dziecku, iż pomimo rozpadu związku rodziców, jego pozycja nie jest zachwiana, i że jest ono tak samo ważne dla swoich rodzicieli, jak przed rozwodem. Rozwód a dzieci to również temat wielu dyskusji pomiędzy etykami, psychologami a prawnikami – szczególnie ci ostatni powinni bronić prawa dziecka podczas bezpardonowej walki rodziców.

 

 

Rozwód a dzieci jest tematem wielu rozpraw socjologicznych oraz psychologicznych – na temat możliwych skutków w zachowaniu i samoocenie dziecka piszą nie tylko psychologowie, ale i socjolodzy czy pedagodzy. Wielu rodziców zdaje się nie zastanawiać, jakie mogą być skutki ich walki o mienie. Dziecko staje się mimowolnym świadkiem rozpadu rodziny i odczuwa to przede wszystkim jako koniec pewnej stabilizacji, która do tej pory była dla niego ostoją. Rozwód a dzieci stał się także temat wielu rozmów na przełomie XX i XXI wieku, kiedy to liczba rozwodów zastraszająco wzrosła, a psychologowie zaczęli interesować się możliwymi scenariuszami rozwoju dziecka po takim przeżyciu. Rozwód a dziecko jest również problemem współczesnych pedagogów, gdyż to na ich barkach spoczywa zapewnienie dziecku spokoju na terenie placówki szkolnej, kiedy nie może ono odnaleźć go w domu.

 

Czy w sytuacji rozwód a dzieci możliwe jest załagodzenie sytuacji i zmniejszenie stresu samego dziecka? Oczywiście tłumaczenie mu, iż rodzice postanowili się rozstać powinno być dopasowane do jego wieku – starsze dzieci są w stanie zrozumieć tę decyzję, jednak nie zawsze ją akceptują. Jeśli rodzice nie czują się na siłach tłumaczenie dziecku, skąd wynikła zaistniała sytuacja, warto poprosić o pomoc psychologa dziecięcego. Kolejnym istotnym elementem jest również uświadomienie dziecku, iż pomimo rozwodu rodziców, jest ono dalej tak samo ważne dla każdego z rodziców. Rozwód a dzieci to również zagadnienie coraz częściej podejmowane przez liczne organizacje dbające o ochronę praw dzieci jak również o ich dobro i komfort.

 

Podobne wpisy