Depresja nastolatków

Czym jest depresja nastolatków? Depresja nastolatków zaczyna być coraz częstszym problemem, który dotyka coraz większa liczbę młodzieży. Depresja zaliczana jest już do chorób, i coraz rzadziej ignoruje się jej symptomy. Wielu psychologów oraz pedagogów zwraca uwagę na to, iż depresja nie jest chorobą wyłącznie ludzi dorosłych i w takim samym stopniu może dotykać młodzież.

 

Czy depresja nastolatków jest częstym zjawiskiem? Niestety, lekarze biją na alarm i potwierdzają, że coraz większa liczba nastolatków jest narażona na depresję. Istotne jest jej wczesne wykrywanie oraz nie ignorowanie. Przypuszcza się, iż współcześnie nawet co trzeci nastolatek może mieć pierwsze objawy tej podstępnej choroby. Depresja nastolatków może być spowodowana różnorodnymi czynnikami, wśród których królują przede wszystkim niska samoocena, brak pewności siebie, jak również nieprawidłowe wychowanie rodziców, które tylko utwierdza dziecko w przekonaniu, iż jest gorsze od swoich rówieśników. Depresja nastolatków może być jednak związana również z brakiem akceptacji grupy rówieśników. Niestety, depresja nastolatków jest często ignorowana i kojarzona raczej z burzą hormonów. Wielokrotnie doprowadza to do tragedii lub też ciężkiej drogi do odzyskania równowagi psychicznej. Istota depresji młodzieńczej jest brak zrozumienia oraz nieumiejętność poradzenia sobie z otaczającą rzeczywistością. Może ona dotyczyć przede wszystkim sytuacji w domu, kontaktów z rówieśnikami, sytuacji w szkole. Depresja nastolatków może być również odpowiedzią na powolne uświadamianie sobie przemocy wokół nastolatka, zakłamania, układów, kumoterstwa, niesprawiedliwości. Młody człowiek może mieć również problemy z zaakceptowaniem pewnych zachowań ludzi wokół siebie.

 

Jakie mogą być objawy choroby takiej jak depresja nastolatków? Pomimo kojarzenia depresji jako choroby “wycofania” oraz zamknięcia w sobie, u nastolatków objawy te występują rzadko lub wcale – najczęściej występuje bunt, arogancja. Często te objawy mylone są z klasycznym buntem nastolatków. Są to jednak objawy, które mają zatuszować inne, bardziej fizyczne dolegliwości – najczęściej wymienia się wśród nich natarczywe bóle głowy oraz bóle brzucha czy żołądka. Nastolatek może czuć się przede wszystkim odrzucony, niezrozumiany.

 

Kto może pomóc w przypadku takim jak depresja nastolatków? Pomoc nastolatkom może nieść przede wszystkim psycholog dziecięcy, jednak to szkolni pedagodzy powinni jako piersi wyczuć zagrożenie tą chorobą. jeśli pedagog wyczuwa problemy dziecka, warto porozmawiać z nim na osobności i zapytać, czy dzieje się w jego życiu coś o czym chciałby porozmawiać z nim czy tez z psychologiem. Depresja nastolatków jest również tematem podejmowanym na licznych wywiadówkach – coraz częściej zwracają na nią uwagę sami nauczyciele uczulając rodziców, aby obserwowali swoje dzieci. Czy depresja nastolatków może być groźna? Zdecydowanie tak – odnotowuje się coraz większą ilość targnięć na własne życie osób do 18-tego roku życia. Takie incydenty mają coraz częściej również związek z przestępczością internetową, rozpowszechnianiem nieprawdziwego wizerunku nastolatków.

Podobne wpisy