Książki dla nastolatków

Kto pisze książki dla nastolatków? Autorami książek dla nastolatków są nie tylko filologowie polscy czy też pedagodzy – częstokroć za pisanie książek biorą się osoby całkowicie nie związane z pisarstwem. Ostatnimi laty za pisanie książek dla dzieci wzięło się dużo celebrytów oraz gwiazd znanych nam głównie z telewizji czy kina. Autorami książek mogą być również autorytety z dziedzin takich jak psychologia czy psychologia dziecięca. W książkach takich poruszają oni ważne tematy, niejako “opakowując” je w przystępny język oraz ciekawą fabułę. Co jest tematem pozycji takich jak książki dla nastolatków? Dawniej książki dla nastolatków dotyczyły przede wszystkim ich samych – mogły być to książki przygodowe czy obyczajowe. Doskonałymi przykładami dawnej literatury dla młodzieży jest np. “Tomek w krainie kangurów” czy seria książek Małgorzaty Musierowicz “Jeżycjada”. W książkach tych stawiano przede wszystkim na autentyzm: zarówno postaci, jak i sytuacji czy miejsc. Współcześnie nie brak tego typu książek, są one jednak silnie wypierane przez liczne publikacje dotyczące fantastyki, magii, ale również postaci nadprzyrodzonych: wampirów, wilkołaków. Nie brakuje jednak książek traktujących  typowych rozterkach nastolatków: o szkole, pierwszych zauroczeniach, kontaktach z rówieśnikami.

 

Czy współczesne książki dla nastolatków są inne niż kilkanaście lat temu? Z pewnością można tak założyć. Pomimo stałej obecności klasycznych książek, wydawanych jeszcze w latach 80-tych czy 90-tych, na polskim rynku wydawniczym obecnie królują książki dla nastolatków z obrębu fantastyki, fantasy oraz przygodowe. Z pewnością zmienia się ich tematyka, co poniekąd wiąże się z modą na fantastykę czy tematykę związaną z nadprzyrodzonymi mocami. Są to jednak książki kierowane głównie do nastolatków. W przypadku książek dla dzieci znajdziemy przede wszystkim opowiastki obyczajowe, których bohaterami są najczęściej rówieśnicy samych czytelników.

Czy książki dla nastolatków poruszają współcześnie ważne tematy? Tak – wiele książek porusza uniwersalne tematy i prawdy, związane z szacunkiem dla osób starszych, miłością do rodziny i bliskich, szanowaniem innych, tolerancją dla osób o odmiennych poglądach czy wychowanych w innych kulturach. Książki dla nieco młodszych odbiorców zawierają przede wszystkim morały, które jednoznacznie wskazują pozytywne oraz negatywne zachowania bohaterów. Wiele książek dla nastolatków∑ zwraca również uwagę na problemy w komunikacji z rówieśnikami – wynika z tego, że musi być to problem coraz częściej notowany w szkołach czy poradniach psychologicznych

 

Gdzie znajdziemy książki dla nastolatków? Przede wszystkim w księgarniach – wiele z nich posiada własne rankingi sprzedaży i pokazuje, jakie tytuły są w ostatnich miesiącach najczęściej kupowane. Nie brak w tych zestawieniach również książek dla młodzieży. Książki dla nastolatków znaleźć można również z licznych księgarniach internetowych oraz antykwariatach, gdzie ceny są znacznie niższe niż w księgarniach stacjonarnych. Książki znajdziemy również w bibliotekach, które często kupują nowości wydawnicze, oferując je również nastolatkom.

Podobne wpisy