Nastolatki i papierosy

woman-918616_1280Żadni rodzice nie chcą, aby ich dziecko zaczęło palić papierosy. Przed tym jakże okropnym nałogiem zawsze chce się uchronić swoje dziecko. Często jednak popełnia się istotne błędny, które przynoszą wręcz odmienny, negatywny, skutek.

Palenie – straszny nałóg

Każdy zgodzi się z tym, że palenie wyrobów tytoniowych, a mówiąc wprost papierosów, to okropny nałóg. Odbiera zdrowie i życie, a o aspekcie finansowym nawet nie trzeba wspominać. Najlepiej o tym wszystkim wiedzą sami palacze, który bardzo trudno jest, bądź było rzuć nałóg nikotynowy. Dlatego każdy dorosły, każdy rodzic, pragnie uchronić swoje dziecko przed papierosami. Dziecko czy nastolatek z papierosem w ręki to okropny nałóg. Co zatem zrobić, aby uchronić przed nałogiem nasze dzieci.

Zakazany owoc kusi bardziej

Najbardziej kusi to co zakazane. To stara prawda i jakże prawdziwa. Częste zatem zabranianie i ostrzeganie przez papierosami, nałogiem tytoniowym, może przynieść zupełnie odwrotne skutki. Zwłaszcza u nastolatków, które często w swojej naturze mają robienie rzeczy właśnie na przekór. Im coś bardziej zakazane, tym bardziej kusi. Dla nastolatków „zerwanie zakazanego owocu” kusi bardzo mocno. Musimy zatem, mówić swoim dzieciom, o papierosach uważać, aby nasze pogadanki jeszcze bardziej ich do tego nie kusiły.

Palący rodzic

Często przestrzegając dzieci przed paleniem, sami jako ich rodzice nie jesteśmy konsekwentni. Jest tak zwłaszcza w sytuacji, kiedy przestrzegamy nastolatków o skutkach palenia tytoniu, tłumaczymy jakie jest to negatywne dla naszego zdrowia, sami trzymając papierosa w ręku. Nastolatek widzi tę niekonsekwencję i zaczyna zadawać pytanie: dlaczego ja nie mogą, a Ty tak. Nastolatki nie akceptują odpowiedzi „bo, tak” lub „bo, nie”. To nie są już dzieci. Żądają jasnych wyjaśnień i oczekują, że rodzice także będą konsekwentni w swoim działaniu. Oczywiście warto tutaj także wspomnieć o paleniu biernym i jego negatywnych skutkach. Jeśli palimy w domu przy dzieciach, to w pewnym sensie, sami pchamy je już do nałogu nikotynowego.

Autorytet

Nastolatki zawsze mają swoich idoli. Mogą to być muzycy, aktorzy, a także starsi rówieśnicy, czy inne osoby w ich najbliższym otoczeniu. Dużym problemem staje się zatem fakt, jeśli taki idol, autorytet, młodego człowieka pali papierosy. Nastolatki chcą swoim idolom dorównać, naśladować, często we wszystkim co idole robią widzą same pozytywne rzeczy, nie zauważając negatywnego postępowania. Musimy zatem zwracać uwagę na najbliższe otoczenie naszych dzieci, ich zainteresowania i idoli.

Pieniądze

Jedną z barier jeśli chodzi o papierosy dla młodych ludzi są pieniądze. Bez środków finansowych nie dokonają zakupu paczki papierosów. Nie oznacza to jednak, że mamy pozbawiać pieniędzy nasze dzieci. Byłaby to metoda niedorzeczna. Możemy jednak, dając dzieciom kieszonkowe, zwracać uwagę na ich wydatki. Na ile jest to możliwe kontrolować owe wydatki, pytać na co potrzebują oraz przeznaczają swoje środki finansowe.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz