Duża różnica wieku między rodzeństwem

brothers-1113805_1280Mówi się, że trudno jest być jedynakiem, kiedy osiągnie się już dorosły wiek. Wówczas nie mamy na kim polegać, a na starość zostajemy sami, chyba, że mamy własne dzieci. Posiadanie rodzeństwa wiąże się z wieloma pozytywnymi aspektami. Co jednak zrobić, kiedy różnica pomiędzy rodzeństwem jest większa niż dwadzieścia lat? Zdarzają się i takie sytuacje. Jak wówczas zadbać o pozytywne relacje między nimi? Czy istnieje złoty środek, który pozwoli starszemu z dzieci nie sprawować nad młodszym roli rodzica?
Jak zadbać o relacje?
Od początku należy wyznaczyć odpowiednie granice. Siostra jest siostrą, a brat jest bratem. Jeśli jednak jedno z Was jest dużo starsze od drugiego, nieunikniona jest sytuacja, że jedno będzie dla drugiego pośrednio rodzicem. Równie dobrze dzieci starszego z rodzeństwa mogą być wiekiem podobne do swojego wujka czy cioci. Nie będzie więc łatwo zachować obojętność na sytuacje, które starsze rodzeństwo będą w młodszym niepokoić, stresować czy martwić.
Jak zachować się odpowiednio?
Najwięcej do powiedzenia w przypadku naszego młodszego rodzeństwa mają nasi rodzice. To oni są jego prawnymi opiekunami i oni wyciągają konsekwencje z tego co robi i jak postępuje. Możemy w pewnym sytuacjach próbować zasugerować coś rodzicom. Różnica pokoleń często sprawia, że osoby zupełnie inaczej postrzegają niektóre kwestie. Z uwagi na ponad dwadzieścia lat różnicy pomiędzy Wami, jesteś w stanie trzeźwo spojrzeć na sytuację, tak jak robili to rodzice w Twoich przypadku. W sytuacjach problemowych, nie zawahaj się użyć przy nich takiego argumentu. Z pewnością będą Ci wdzięczni za mediacje z młodszym rodzeństwem czy pomoc, kiedy taka będzie naprawdę potrzebna.
Zaufanie w rodzeństwie
Nie powinno jednak być tak, że z każdym problemem młodszego rodzeństwa będziesz biegał do rodziców, lub sam będziesz prawić mu morały, jak to Ty w jego wieku… Zdobądź jego zaufanie i potraktuj go jak dorosłego. Jeśli zwierza Ci się, ze swoich prywatnych spraw, postaraj się mu doradzić, ale nie oceniać i nie kablować rodzicom, jeśli sytuacja nie wymaga Twojej interwencji.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz