Nowy mężczyzna w życiu mamy

kids-1235091_1280Życie może potoczyć się różnie. Coraz więcej kobiet samotnie wychowuje swoje dzieci, kiedy to ich ojcowie są tatusiami na weekendy i to nawet nie zawsze. Biorąc na siebie odpowiedzialność za życie drugiego człowieka, można się w tym zatracić bez reszty. Matki często nie biorąc nawet pod uwagę możliwości związania się z innym facetem, zwłaszcza jeśli mają pod skrzydłami dzieci, dla których taka sytuacja mogłaby być wyjątkowo trudna. Niektóre z nich jednak doskonale wiedzą, że mają tylko jedno życie, a jeden nieudany związek nie może zaprzepaścić ich szansy na szczęście w życiu. Biorą więc sprawy w swoje ręce i szukają drugiej miłości, z nadzieją, że będzie to jednak ta na całe życie. Co wówczas robią dzieci? Jak się zachowują i jak przeżywają nową osobę w życiu mamy?
Bunt nastolatka
Do tej pory mama była zawsze dla nich. Nie liczył się nikt inny. Nawet będąc z ich ojcem, poświęcała więcej czasu dzieciom niż mężowi, ponieważ nie potrzebował już tyle uwagi, co na początku ich związku. Teraz nagle sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Mama poznała nowego mężczyznę, a jeśli jej dzieci są już większe i rozumieją wiele kwestii, doskonale będą tez wiedzieć co to znaczy się zakochać i stracić dla kogoś głowę. Początki związków, nawet tych dorosłych zawsze są takie same. Matki tracą głowę jak nastolatki i nie myślą o niczym innym. Często to dzieciaki muszą sprowadzać je na ziemię, w dość brutalny sposób. Wiele matek zaczyna zaniedbywać swoje dzieci, poświęca im coraz mniej uwagi, a one zaczynają wychowywać się same. Weekendowe wyjazdy, wieczorne wyjścia sprawiają, że zaczyna brakować czasu na rozmowę, na którą zawsze była chociażby chwila w ciągu dnia. Dziecko zaczyna się więc buntować. Nie wraca do domu na czas, zmienia się jego słownictwo względem matki i całego świata. Butna postawa ukazuje się coraz bardziej. Matki dopiero po pewnym czasie zauważają, dlatego taka sytuacja ma miejsce. Często jest już za późno na ratowanie zniszczonych i zaniedbanych relacji, ponieważ dzieci czują się odrzucone i zapomniane.
Reakcja na poznanie nowego mężczyzny
Jeśli chcesz przedstawić dziecku nowego faceta, powinnaś odpowiednio zaaranżować tę sytuację. Byłoby najlepiej, gdybyście spotkali się w Twoim domu, gdzie dziecko czuje się bezpiecznie i swobodnie. Spotkanie na tak zwanym „neutralnym gruncie” w miejscu publicznym, mogłoby być dodatkowo stresujące dla Twojego dziecka. Zanim dojdzie do konfrontacji dwóch najważniejszych osób w Twoim życiu, porozmawiaj z córką lub synem na temat tego spotkania. Powiedz jak bardzo zależy Ci, aby poznało Twojego partnera, ponieważ opinia dziecka jest dla Ciebie bardzo ważna. Nie mów póki co, że będziecie rodziną, a on postara się zastąpić ojca, którego nie ma. To może mieć odwrotny skutek i dziecko bardzo się wystraszy, czując, że ktoś obcy wejdzie z buciorami w Wasze dotąd spokojne i poukładane życie.
Jak pielęgnować relacje, aby nic się w nich nie zmieniło?
Przede wszystkim nie ograniczaj czasu jaki dotąd poświęcałaś swojemu dziecku. Doskonale zrozumiałe jest to, że chcesz najwięcej wolnych chwil spędzić z nowym partnerem, ale to nie on powinien być w życiu dla Ciebie najważniejszy. Jest ktoś, kto zawsze będzie kochał Cię bezwarunkowo i kto nigdy Cię nie zostawi. To właśnie Twoje dzieci, które możesz zaniedbywać. Często dzieje się to nieświadomie, jednak odpowiednio wczesna reakcja pozwoli uniknąć bardzo negatywnych konsekwencji dla Waszych relacji. Z  pewnością ostatnią rzeczą jaką chciałabyś w swoim życiu jest utrata kontaktów z córką lub synem, zwłaszcza jeśli byłoby to spowodowane nowym związkiem, który tak naprawdę nie wiadomo ile dokładnie przetrwa. Po rozstaniu z długoletnim partnerem, wiele kobiet bardzo długo szuka kolejnego, odpowiednio, który tym razem nie zawiedzie ich zaufania i pozwoli czuć się bezpiecznie w swoich ramionach. Kobiety często porównują nowych mężczyzn do starych egzemplarzy, starając się unikać tych, którzy do złudzenia przypominają ojca jej dzieci. Chcą nowego życia, pełnego radości, rozumienia i miłości, a nie kolejnego marnowania czasu, nerwów i wyrywania włosów z głowy.
Jak ich do siebie zbliżyć?
Matki często pytają psychologów czy istnieje sposób na to aby ich partnerzy i dzieci się polubiły? Nie muszą się kochać, ale powinni się chociaż akceptować. Wówczas wspólne życie będzie o wiele łatwiejsze i pozbawione tylu stresów i emocji. Nie ma niestety złotego środka. Wiele osób radzi jednak, aby pokazywać dziecku na każdym kroku, że ono jest w tym wszystkim najważniejsze. Nie należy poświęcać więcej czasu partnerowi, który akurat tego dnia mogłaś poświęcić synowi lub córce. Pamiętaj, że to dzieci są Twoją przyszłością. Dla nich żyjesz i to one napędzają Twoją siłę do życia. Stopniowo, powoli starajcie się spędzać czas we trójkę. Angażuj partnera w domowe obowiązki, pozwól by odebrał dzieci ze szkoły i przywiózł je do domu na obiad. Prowokuj rozmowy w których znajdą wspólny temat. Ty jedna wiesz, co może ich tak naprawdę między sobą połączyć. Może w niedługim czasie zaprzyjaźnią się i nie będziesz musiała martwić się o ich relacje?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz