Moje dziecko pali

cigarette-666938_1280 Być może Ty też posiadasz bogate doświadczenie w kwestii burzliwego przechodzenia przez okres dojrzewania – na temat konfliktów z rodzicami, lekceważenia szkolnych obowiązków, imprez, nastoletnich miłości i używek wiesz wiele – dziś natomiast myślisz: Ma to po mnie!, zmagasz się bowiem z niełatwym dorastaniem własnego dziecka. Problemem, który doskwiera Ci najbardziej jest jedna z niebezpiecznych używek – nikotyna, którą dzisiejsze społeczeństwo nierzadko bagatelizuje zapominając o tym, że palenie papierosów w dłuższej perspektywie po prostu zabija. Bestialsko zabija.

O tym, że Twoje dziecko regularnie pali i prawdopodobnie jest już nałogowcem, dowiedziałeś się jakiś czas temu. Nie ważne, czy przez wiele tygodni czułeś we włosach i ubraniach nastolatka specyficzny zapach, a potem znalazłeś w jego kurtce papierosy, czy też systematycznie widzisz swoje dziecko z okna, jak w drodze do szkoły wypala papierosa na dzień dobry. Po prostu masz pewność i jesteś przerażony – nie chcesz bowiem, aby młody człowiek, którego kochasz i który jeszcze kilka lat temu był rozkosznym maluchem, w przyszłości poważnie podupadł na zdrowiu.

Oczywiście, warto zacząć od szczerej rozmowy z nastolatkiem. Na spokojnie, bez niepotrzebnych nerwów, krzyków i szlabanów (przynajmniej przez jakiś czas) należy poinformować dziecko, że wiesz o jego sekrecie. Reakcja młodego człowieka powie Ci wiele na temat tego, jak będzie wyglądać Twoja walka z problemem – jeśli bowiem nastolatek speszy się i zawstydzi, istnieje szansa, że zechce współpracować i zerwie z nałogiem; jeśli jednak dziecko wydaje się być z siebie dumne i zachowuje się arogancko, prawdopodobnie napotkasz na swojej drodze wiele trudności.

Po uświadomieniu nastolatkowi, że wiesz, zapytaj go, dlaczego pali. To pozornie banalne pytanie pozwoli Ci rozpoznać, czy młody człowiek po prostu chce zaimponować kolegom i boi się wyłamać i odstawać od towarzystwa, czy też pali z powodu nerwów i przewlekłego stresu – wówczas możesz próbować poznać przyczynę zwiększonej drażliwości dziecka, bo może ona stanowić inny poważny problem, którego rozwiązanie pomoże rzucić szkodliwy nałóg.

Oczywiście, zasygnalizuj nastolatkowi, że absolutnie nie popierasz jego zachowania i nalegasz, aby podopieczny zaprzestał palenia. Nie bój się mówić o groźnych skutkach zdrowotnych regularnego dawkowania sobie substancji smolistych – jasno wypunktuj wszystkie nowotwory i inne schorzenia związane z paleniem. Przedstaw informacje o związku uzależnienia od nikotyny z obniżoną wydolnością organizmu i słabą kondycją fizyczną, a także otyłością i depresją.

Jeśli wiesz, że Twoje dziecko pali z powodu presji rówieśniczej, zapewnij go, że systematyczne podtruwanie się nie jest receptą na akceptację i bycie lubianym. Co więcej, w XXI wieku stopniowo na popularności zyskuje zdrowy tryb życia, w którym nie ma miejsca na szkodliwe używki.

Jeśli jednak przez dłuższy czas walczysz bezskutecznie, nie bój się zasięgnąć specjalistycznej pomocy. Skonsultować możesz się między innymi ze szkolnym psychologiem – osobą doświadczoną w walce z uzależnieniami u nastolatków.

Podobne wpisy