Prezenty dla dzieci

festival-583442_1280Urodziny, komunia, bierzmowanie, imieniny i inne uroczystości. Z każdej tej okazji dajemy naszym dzieciom prezenty. Pytanie, czy zawsze właściwe. W dobie nowych technologii często są to prezenty bardzo drogie, nie zawsze dziecku potrzebne. Nowe technologie wciąż się rozwijają. Na rynku pojawiają się coraz to nowe smartphone, tablety czy inne urządzenia elektroniczne. Stają się one także coraz częściej głównymi prezentami dla naszych dzieci.

Dlaczego tak się dzieje

Powodów jest kilka. Dzieci coraz szybciej się rozwijają. Nowe pokolenia przychodzą na świat otoczone nowymi technologiami, otoczone elektronicznymi zabawkami. Internet to dla nich rzecz zupełnie normalna i oczywista. Nowoczesne urządzenia stają się dla nich zwykłymi zabawkami, z którymi nie mają żadnych problemów pod względem użytkowania, czy rozumienia ich działania. Innym czynnikiem, który pojawia się już w okresie szkoły podstawowej, to rówieśnicy i rywalizacja. Żadne dziecko nie chce odstępować od swoich koleżanek i kolegów. Nie chcą tego także ich rodzice. Żaden rodzic nie chce, aby ich dziecko czuło się gorsze względem swoich rówieśników. Zaczyna się zatem wyścig i błędne koło. Dzieci otrzymują coraz to droższe i bardziej zaawansowane zabawki. Skutkiem takiego stanu rzeczy, jest sytuacja, w której młodzi ludzie nie oceniają się już pod względem wartości, ale posiadania. Im więcej masz, tym jesteś lepszy.

Wartość dla dziecka

Warto zatem zastanowić się, jaką wiedzę, czy umiejętności, dzieci nabywają otrzymując tego rodzaju drogie, technologiczne zabawki. Na pewno od małego uczą się użytkowania urządzeń technicznych. To zapewne aspekt pozytywny. Ale czy przy tym w jakiś inny sposób się rozwijają? Czy nabywają odpowiednią wiedzę i umiejętności dla swojego rozwoju? Na te pytania odpowiedzieć powinni sobie sami rodzice. Samo podarowanie telefonu bądź tabletu nie powinno kończyć działania rodzica. Ważne jest, aby sprawdzić w jaki sposób dziecko użytkuje urządzenie. Zatem ofiarując dziecku np. na urodziny tablet wyposażyć go w edukacyjne i rozwijające aplikacje.

Rozwój dziecka dzięki nowoczesnym technologiom

Nowoczesne urządzenia typu tablet możemy idealnie wykorzystać dla rozwoju dziecka. Wszystko jednak zależy od zaangażowania samych rodziców. Na rynku mamy ogromny wybór różnego rodzaju gier czy aplikacji edukacyjnych, takich które w sposób pozytywny wpływają na rozwój dziecka. Chcą zatem podarować dziecku smartphone czy tablet warto zapoznać się z tą ofertą. Wybrać odpowiednie aplikacje i zainstalować je na urządzeniu. Oczywiście to nie wystarczy. Musimy jeszcze w sposób pozytywny zachęcić nasze pociechy do korzystania z tych aplikacji i zwracać uwagę czy rzeczywiście nasze dzieci z tym gier edukacyjnych korzystają.

Nie ma nic złego w nowych technologiach. Istotne jest tylko to jak je wykorzystamy. Warto zatem tego typu urządzenia wykorzystać dla rozwoju naszych pociech. Wówczas z pewnością będzie to prezent trafiony, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz