Zabawy dla dwulatka
Osoby, które opiekują się dzieckiem w wieku dwóch lub trzech lat, doskonale wiedzą, jak ważne jest, aby w odpowiedni sposób zapełnić jego czas. Jak się okazuje, nie jest to proste zadanie, ponieważ kilkulatek dość szybko się niecierpliwi. Co za tym idzie, większość zabaw zaczyna go nudzić po paru lub parunastu minutach. Warto zastanowić się, w co konkretnie można bawić się z dwulatkiem, aby przyciągnąć jego uwagę. Najlepiej oczywiście zdecydować się na takie zabawy, które jednocześnie byłyby nakierowane na rozwinięcie poszczególnych umiejętności. Z odrobiną inwencji uda nam się znakomicie zorganizować czas nawet najbardziej wybrednym maluchom.
W wieku dwóch lat warto rozwijać w dziecku zdolności manualne. To właśnie w tym okresie powstają pierwsze samodzielne rysunki, które oczywiście zazwyczaj mają dość abstrakcyjną formę. Należy jednak pamiętać o tym, aby zawsze chwalić pracę malucha – nawet jeśli stworzony przez niego obrazek jest wyjątkowo chaotyczny. Na początku warto pomóc mu w rysowaniu. Można zdecydować się na wspólne stworzenie konkretnych obrazków, a rola dziecka może zostać ograniczona do kolorowania. Na pewno każda pociecha będzie zainteresowana taką formą zabawy. Jeśli nie posiadamy zdolności plastycznych, możemy po prostu podsunąć maluchowi gotowe kolorowanki. Nie należy zwracać mu przesadnej uwagi na to, że jego kredka wciąż wyjeżdża poza linię. Dziecko w tym wieku nie ma jeszcze odpowiednio skoordynowanych ruchów, przez co nie jest w stanie idealnie zapełnić kolorem wyznaczonego obszaru. Dwuletnie maluchy najczęściej dość abstrakcyjnie łączą kolory, nie zwracając uwagi na odzwierciedlenie rzeczywistości. W przypadku rozwijania zdolności manualnych warto także wspomnieć o lepieniu figurek z miękkiej masy plastycznej. Taka zabawa znakomicie rozwija wyobraźnię dwulatka, jednakże trzeba pamiętać o tym, aby zapewnić dziecku bezpieczny i nietoksyczny produkt.
Rodzice powinni także zadbać o zabawy nakierowane na ruch. Można tutaj wspomnieć chociażby o zabawie w chowanego czy o ruchowych wyliczankach. Warto także zaproponować dziecku zabawę nakierowaną na rozwój wyobraźni – skłaniając malucha, aby wyobraził sobie, że podłoga jest rzeką, a my musimy poruszać się po kamieniach pod postacią poduszek. Tego typu zabawy zawsze cieszą się ogromnym entuzjazmem wśród dzieci, które poświęcają im nieco dłuższą uwagę. Warto również pobawić się w udawanie zwierząt, dzięki czemu będziemy mogli sprawdzić, czy nasza pociecha potrafi rozróżnić poszczególne stworzenia. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby podczas zabaw ruchowych zapewnić maluchowi stuprocentowe bezpieczeństwo.
Zabawy dla dwulatka mogą być naprawdę różnorodne, dzięki czemu każdy rodzic znajdzie dla siebie wiele interesujących propozycji. Warto pamiętać o tym, aby zabawa była jednocześnie kształcącą, rozwijając wyobraźnię malucha. Istotne jest także, aby jej charakter był ściśle dopasowany do wieku naszej pociechy. Pod żadnym pozorem nie może również zmuszać dziecka do konkretnej zabawy, jeśli nie przejawia nią żadnego zainteresowania.