Bezpieczeństwo dziecka
Temat jakim jest bezpieczeństwo dziecka pojawia się bardzo często, przede wszystkim w kontekście zabaw oraz samodzielnego chodzenia do szkoły. Dziecko narażone jest na szereg niebezpieczeństw, które czyhają na niego zarówno w domu, jak i w szkole czy na podwórku. Co zaliczamy do tego rodzaju niebezpieczeństw? Przede wszystkim nie bezpieczeństwa czyhające w domu – odkryte gniazdka elektryczne, gorące czy wrzące płyny. Niebezpieczeństwem mogą okazać się również wszelkie ostre przedmioty, nie tylko noże, ale i nożyczki, pilniki do paznokci. Wśród niebezpieczeństw czyhających na drodze to przede wszystkim samochody. Ten temat pozostanie poruszony jednak w kolejnym akapicie. Dzieci mogą również być narażone na kontakt z niebezpiecznymi osobami, również z bezdomnymi psami, czy też psami spuszczonymi ze smyczy, będącymi agresywnymi w stosunku do dzieci. Dzieci w przedszkolu czy szkole są narażone przede wszystkim na przemoc i nękanie ze strony innych dzieci – takie zachowania powinny być niezwłocznie przekazywane wychowawcom, rodzicom, pedagogom. Bezpieczeństwo dziecka zależy przede wszystkim od ich obserwacji oraz interwencji.
Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka na drodze? Dziecko na drodze to temat, który często poruszany jest przede wszystkim w mediach, a sama policja chętnie prowadzi akcje informacyjne w przedszkolach i szkołach, informując dzieci o tym, jak poruszać się po drodze, jak zachowywać się po zmroku. Podczas tego rodzaju spotkań zwracana jest wielka uwaga na temat naszywek odblaskowych czy też odblaskowych gadżetów, doczepianych najczęściej do plecaków. Naszywki odblaskowe są przekazywane dzieciom podczas takich spotkań – policjanci zachęcają do ich używania. Również podczas wywiadówek poruszana jest kwestia taka jak bezpieczeństwo dziecka. Podczas wywiadówek rodzice są proszeni o to, aby w miesiącach zimowych odbierać dziecko ze szkoły, aby nie było ono zmuszone samodzielnie wracać do domu. Podczas wywiadówek pedagodzy podkreślają również, jak istotne jest rozmawianie z dzieckiem na temat bezpieczeństwa.
Czy bezpieczeństwo dziecka leży wyłącznie w rękach rodziców? W dużej mierze – tak. O kwestiach takich jak bezpieczeństwo dziecka powinno rozmawiać się przede wszystkim w domu. Rodzice powinni uczulać dziecko, iż czyhają na niego różne niebezpieczeństwa, więc powinno być ostrożne i zapobiegliwe, np. nie powinno wsiadać z obcymi ludźmi do samochodu. Rodzice powinni zwracać dziecku uwagę również na zachowania na drodze – iż powinno poruszać się po niej wyłącznie w wyznaczonych miejscach, czyli na przejściu dla pieszych. Bezpieczeństwo dziecka zależy jednak również od osób bliskich i zaufanych – rodzeństwa, sąsiadów, przedszkolanek,
Od czego zależy bezpieczeństwo dziecka w przedszkolu? Przede wszystkim od czujności przedszkolanek oraz wszelkich zabezpieczeń, mających na celu podniesienie komfortu dzieci – mogą być to podłogi wyłożone materiałem, na którym dzieci nie będą się ślizgać, czy też dopasowanie poręczy na schodach do wzrostu dzieci. Przedszkole powinno być również w stałym kontakcie z pielęgniarką, higienistką czy też lekarzem.