Dziecko w przedszkolu

Jakie są powody wysyłania dziecka do przedszkola? Przede wszystkim rodzice powtarzają, że nie mają możliwości zajmowania się dzieckiem w domu, kiedy oboje zajęci są pracą zawodową. Przedszkole to także alternatywa, kiedy dziadkowie nie mogą wspomóc młodych rodziców w opiece nad dzieckiem, lub też kiedy nie stać ich na wynajęcie zawodowej niani.  Przedszkole jest również szansą na to, aby dziecko spędzało czas z rówieśnikami Przedszkola oferują szeroki program nauczania, jak również zapewniają dziecku bezpieczeństwo podczas pobytu. Dziecko w przedszkolu może spędzać czas od godziny 6 rano do godziny 17 po południu. Przedszkola państwowe są płatne, jednak jest to cena znacznie niższa niż oferowane przez przedszkola prywatne. Współcześnie rodzice dzieci chodzących do przedszkola posiadają karty magnetyczne, które “odbijają” podczas zostawiania i odbierania dziecka z przedszkola. Na tej podstawie liczony jest czas pobytu dziecka.

 

Jakie zajęcia czekają na dziecko w przedszkolu? Dzieci mają przygotowane programy tygodniowe i miesięczne, w zależności od grupy wiekowej. maluszki najczęściej spędzają czas na zabawach, które przerywane są czasem na posiłki oraz na leżakowanie. Dzieci w grupach średnich uczą się wierszyków, angażowane są do przedstawień dla rodziców. Dzieci w grupach średnich i starszych uczestniczą przede wszystkim w pogadankach, którego każdego tygodnia dotyczą innego zagadnienia – może być to zmieniająca się pora roku, temat rodziny, temat zwierząt, świąt, Mikołaja i wielu innych. Dziecko w przedszkolu wykonuje również wiele prac manualnych, takich jak rysowanie, lepienie, malowanie farbami – ma to na celu głównie uniezależnienie pracy rąk, wzmocnienie ich oraz poprawa zdolności manualnych Dziecko w przedszkolu zachęcane jest również do aktywności fizycznej – podczas zajęć przedszkolanki organizują gimnastykę, która poprawia krążenie oraz pozwala dzieciom na rozgrzanie. Ruch jest wskazany przede wszystkim w okresach wiosennych i jesiennych, kiedy możliwe jest wychodzenie na spacery z dziećmi.

Czy dziecko w przedszkolu może liczyć na naukę języka obcego? Wiele przedszkoli, nie tylko prywatnych, oferuje dzieciom odpłatne zajęcia języka angielskiego. Zazwyczaj są one prowadzone 2 razy w tygodniu i trwają ok. 45 minut. Dzieci otrzymują obrazkowe książki oraz kasety z nagraniami, a same zajęcia prowadzą wykształceni lingwiści, przygotowani do pracy z dziećmi. Dzieci w przedszkolu uczą się języka głównie poprzez naukę wierszyków oraz powtarzanie piosenek.

 

Czy dziecko w przedszkolu jest bezpieczne? Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie: kto zajmuje się moim dzieckiem kiedy jestem w pracy i czy posiada odpowiednie kompetencje do tego. W przedszkolach pracuje zespół wykwalifikowanych pedagogów oraz osób określanych jako pomoc przedszkolna. Wszyscy oni mają za zadanie zapewnić dziecku zajęcie, komfort oraz bezpieczeństwo podczas jego pobytu w placówce przedszkolnej. Przedszkolanki odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci również podczas spacerów na świeżym powietrzu. Dziecko w przedszkolu otoczone jest doskonałą opieką i może liczyć na pomoc podczas takich czynności jak wizyta w toalecie czy też ubieranie się.

Podobne wpisy