Jak zmobilizować dziecko do sprzątania?

lego-708088_1280Współcześni rodzice borykają się z ogromnym problemem, jakim jest próba zagonienia dziecka do pomocy i sprzątania. Nie mówimy już tylko o pomocy w domu, ale również zwykłym sprzątaniu własnego pokoju lub naczyń po zjedzonym posiłku. Dzieci zupełnie nie wyrażają chęci współpracy z rodzicami, przez co w domu tworzą się bardzo często niesnaski i kłótnie. Stawiają mur pomiędzy nimi a rodzicami, nie pozwalając na zburzenie go w jakikolwiek sposób. Są oporne na każde słowo. Co zrobić, aby dziecko chętniej pomagało w domu i by każda nasza prośba nie kończyła się przysłowiową awanturą?
Nagroda
Nie wszyscy uważają, że to dobre rozwiązanie, ale dzieci dużo lepiej motywuje się, jeśli obiecuje się im nagrodę. Istnieje wiele metod i rodzajów nagród. Niektóre mówią, że dziecku wystarczy obiecać godzinę dłużej siedzenia przed komputerem, inne dotyczą nawet drobnego wynagrodzenia za wykonane czynności w domu. Czy to jednak rzeczywiście ma sens i nie przyzwyczai dziecka zbytnio do tego, że każda nasza prośba będzie przyjmowana pod warunkiem, że damy im coś w zamian?
Rozmowa
Wielu rodziców decyduje się na zwyczajną rozmowę z dzieckiem i próbę przedstawienia mu swoich racjonalnych argumentów, które mówią za tym, że powinno sprzątać w domu i pomagać, kiedy się tego oczekuje. Dzieci jednak zazwyczaj źle reagują na wszelkie rozmowy wychowawcze, odbierając to jako atak w ich stronę. W niektórych przypadkach jednak rozmowa daje radę i problem zostaje rozwiązany.
Kompromis
Jeśli nie da się przekonać dziecka ani prośbą ani groźbą do sprzątania, pozostaje nam tylko kompromis. Ustalcie wraz ze swoją pociechą, że jeden dzień w tygodniu będzie dniem, kiedy cała rodzina wspólnymi siłami sprząta w domu. Jeśli uda Wam się to zrobić, możecie wówczas pozwolić sobie na wspólną rozrywkę, taką jak oglądanie telewizji, wyjście na lody czy do kina. Ma to owszem związek z nagrodą, jednak nie dotyczy ona jednostki, a ogółu. Być może w ten sposób dziecko nie zacznie odbierać jej jako czegoś, co koniecznie mu się należy i zacznie tez wypełniać swoje obowiązki.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz