Czy warto zapisywać dziecko na zajęcia dodatkowe?

Życie rodziców to ciągłe podejmowanie decyzji dotyczące przyszłości dzieci – a przynajmniej do ich pewnego wieku. W pewnym momencie rodzice zawsze stają przed dylematem – czy zapisywać swoje pociechy na zajęcia dodatkowe czy jednak oszczędzić im takich atrakcji. Jak to w życiu bywa, mamy do czynienia ze zwolennikami jednej i drugiej opcji. Trzeba przyznać, że obie strony mają swoje argumenty, które trudno podważyć. W poniższym wpisie postaramy się przybliżyć Wam wszystkie plusy i minusy podjętych decyzji w tym aspekcie.
Obecnie, mamy naprawdę mnóstwo różnych możliwości. Gdyby dany rodzic chciał zapisać swoją pociechę na wszystkie zajęcie dodatkowe, to dziecku nie starczyłoby doby, aby zdołał w nich wszystkich uczestniczyć. To chyba nie podlega żadnej wątpliwości. Postaramy się jednak krótko wymienić te najbardziej popularne formy spędzania wolnego czasu. Najczęściej rodzice zapisują swoje dzieci na zajęcia z języków obcych. Ten fakt nie powinien zaskakiwać – obecnie coraz więcej pracodawców wymaga znajomości co najmniej jednego języka obcego, dlatego jest to naprawdę ważna umiejętność i duża część rodziców zdaje sobie z tego sprawę. Ponadto, dorośli zapisują swoje pociechy na zajęcia sportowe. Szczególnie tyczy się to chłopaków, którzy chcą być jak Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Zlatan Ibrahimović czy Robert Lewandowski. Oprócz tego, rodzice wybierają dla swojego potomstwa naukę gry na różnych instrumentach (jak choćby pianinie, skrzypcach, flecie czy gitarze) albo zajęcia z pływania. Tak naprawdę możliwości jest całe mnóstwo, a co za tym idzie nie brakuje dylematów i wątpliwości.
Dlaczego dzieci nie powinny być zapisywane na wyżej wypisane przez nas zajęcia dodatkowe? Zwolennicy tej teorii mają kilka argumentów. Jest jednak jeden najważniejszy, z którym trudno się nie zgodzić. Dzieciństwo ma się tylko raz w swoim życiu. Niektórzy rodzice nie zapisują swoich pociech na zajęcia dodatkowe, ponieważ chcą dać im po szkole czas na odpoczynek i zabawę. Z pewnością, jest to teza, którą trudno obalić. Ponadto, rodzice argumentują, że chcą spędzać więcej czasu ze swoimi pociechami, a gdy te ciągle są na jakichś zajęciach, jest to praktycznie niemożliwe.
Wydaje się jednak, że mimo wszystko warto zapisywać swoje dzieci na zajęcia dodatkowe. Może nie w ten sposób, żeby wypełnić im tydzień co do godziny – to byłaby już gruba przesada. Nie zaszkodzi, jednak aby zapisać dziecko, na przykład, na wspomniane zajęcia z języka angielskiego – dwa razy w tygodniu po dziewięćdziesiąt minut. To tylko trzy godziny więcej. W związku z tym, dzieci w pozostałym wolnym czasie spokojnie zdążą odrobić pracę domową, pograć na komputerze, pobawić się z rodzicami i najzwyczajniej w świecie odpocząć. Korzyści też są wymierne – pociechy od samego początku będą miały kontakt z językiem angielskim i potem w przyszłości będzie im łatwiej biegle się nim posługiwać. Ponadto, dzięki temu o wiele łatwiej otrzymają lepszą pracę i koniec końców na pewno będą wdzięczne swoim rodzicom za taką, a nie inną decyzję.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz