Akademik czy dom – gdzie lepiej mieszkać w czasie studiów?

Gdy dzieci zdają maturę i wybierają studia jest jasne, że prędzej czy później pojawi się temat ich zamieszkania. Jeśli uczelnia jest na drugim końcu Polski, to wielkiego dylematu nie ma – rodzice wiedzą, że będzie to akademik albo wynajęte lokum. Czasami jednak uczelnia nie jest aż tak daleko i spokojnie można studiować zamieszkując własny dom rodzinny. Czy jest to jednak lepsza opcja, niż wspomniany akademik lub ewentualnie wynajęte mieszkanie?
Wszystkie warianty mają swoje plusy i minusy. W domu rodzinnym dziecko ma szansę w 100% skupić się na nauce. W końcu, nie będzie musiało martwić się o jedzenie czy pranie. Zazwyczaj rodzice silnie lobbują za tą opcją, ponieważ trudno jest im się rozstać z własną pociechą. Minusem jest jednak to, że takie dziecko nie nauczy się samodzielności.
O tę cechę nietrudno w akademikach czy wynajętych mieszkaniach. Tutaj student czy studentka muszą sobie sami zadbać o jedzenie czy czyste ubrania. Uczenie się z dala od domu to chyba jedna z najlepszych szkół życia, która zazwyczaj procentuje w przyszłości. Oczywiście, rodzice mogą też wspomóc swoje pociechy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby co jakiś czas wysyłali im, na przykład, prowiant.
Jakie są jednak minusy mieszkania poza domem rodzinnym? Przede wszystkim, życie studenckie nie zawsze pozwala w odpowiednim stopniu skupić się na nauce. Zazwyczaj młodzi ludzie, którzy wyfrunęli z rodzinnego gniazdka, chcą wyszaleć się i często imprezują. To zazwyczaj nie sprzyja dbaniu o poszerzanie wiedzy i odpowiednie stopnie. Szczególnie jednak w akademikach jest szansa poznać bardzo wiele osób, które mogą okazać się przyjaźniami na całe życie. Mieszkając w domu rodzinnym – i w ten sposób studiując – jest ku temu mniejsza szansa.
My finalnie skłaniamy się, że w czasie studiów warto już mieszkać w akademiku lub w wynajętym mieszkaniu. Wszak, kiedyś trzeba nauczyć się dorosłego życia. Jeśli dana osoba będzie zaś umiała odpowiednio rozgraniczyć czas na naukę i zabawę, to nie będzie miała żadnych problemów na studiach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz