Jak wychować dziecko?

Wiele młodych rodziców zadaje sobie pytanie: jak wychować dziecko, aby było ono grzeczne, posłuszne, uległe. Niestety, nie ma sprawdzonej recepty na to. Na wychowanie dziecka ma wpływ wiele czynników: środowisko, rówieśnicy. Oczywiście pierwotna socjalizacja należy do samych rodziców – to oni wpajają dziecku zasady, które sami wynieśli z domu. Niestety, często również powielają błędy własnych rodziców. Jak wychować dziecko bez bagażu doświadczeń wyniesionego z własnego domu?

 

O to, jak wychować dziecko, warto zapytać osoby, które na co dzień zajmują się socjalizacją oraz opieką nad dziećmi: pedagogów, psychologów dziecięcych, wykwalifikowane nianie. Ich doświadczenie opiera się nie tylko na latach pracy, ale przede wszystkim na silnych teoretycznych podstawach obejmujących psychologię. Dzięki rozmowie ze specjalistami możliwe jest znacznie lepsze poznanie psychiki dziecka oraz zrozumienie mechanizmów, które nim kierują. Wielokrotnie taka rozmowa jest w stanie uświadomić rodzicowi również jakie błędy wychowawcze popełnia. O tym, jak wychować dziecko, pedagodzy oraz psychologowie mówią zarówno podczas spotkań indywidualnych w szkole, jak i poradniach psychologicznych dla dzieci.

 

O tym, jak wychować dziecko, wiele mówi się w prasie i telewizji – częstokroć mamy okazję oglądać wywiady czy debaty z udziałem uznanych autorytetów, którzy zobligowani są do ochrony praw dzieci. Podczas takich rozmów porusza się nie tylko aktualne problemy, mogące mieć wpływ na rozwój dzieci, ale również na problemy ponadczasowe, czyli takie, z którymi rodzice borykają się od dziesiątek lat. O tym, jak wychować dziecko, aby było świadome nie tylko swoich możliwości, ale i swoich obowiązków, posłuchać możemy również w radiu, podczas audycji poświęconych dzieciom.

 

Jak wychować dziecko, by było nam posłuszne? To pytanie z pewnością spędza sen z powiek wielu rodzicom. Każdy z nas pragnie, aby nasze dziecko łączyło cechy takie jak posłuszność oraz grzeczne zachowanie. Wiele rodziców zapomina jednak, iż nie ma perfekcyjnych dzieci, i im szybciej uświadomią sobie ten fakt – tym lepiej. Nawet dziecko, które spędza czas wyłącznie z domu, gdyż z jakiś powodów nie wysyła się go do żłobka czy przedszkola, może ulec złym wpływom, chociażby tym wynikającym z niesłusznych poglądów na wychowanie. Dzieci wychowywane wyłącznie w domu, mający znikomy kontakt z rówieśnikami, w przyszłości bardzo często mają problem z komunikacja i wyrażaniem własnych emocji. Częstokroć zdarza się, iż są one całkowicie dominowane przez rodziców, którzy starając się ograniczyć ich kontakt z innymi, bardzo negatywnie wpływają na ich rozwój. Podczas rozważań, jak wychować dziecko, należy przede wszystkim mieć na względzie dobro dziecka. Wielu rodziców jest również zdania, iż tylko solidna dyscyplina jest w stanie odpowiednio pokierować dziecko – psychologowie są sceptyczni co do takiego myślenia. Dziecko powinno przede wszystkim czuć bezpieczeństwo, czuć się kochane i potrzebne. To najlepszy grunt, aby mogło rosnąć na pewnego siebie człowieka.

Podobne wpisy