|

Zabawki odpowiednie dla naszego dziecka

Wiele rodziców pragnie zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo oraz szczęśliwe dzieciństwo. Aby tego dokonać murza oni codziennie wybierać pomiędzy konkretnymi pokarmami oraz odpowiednimi decyzjami, których efektem ma być komfort i wygoda dziecka. Ta sama kwestia dotyka również zabawek, których nadmiar zaczyna przerażać kupujących. Wiele zabawek dostępnych na polskim rynku może nie spełniać norm bezpieczeństwa, wiele jest nieodpowiednich, niebezpiecznych. Jak i gdzie szukać odpowiednich zabawek dla naszego dziecka? Jak powinny być one tworzone? Czy kupować zabawki edukacyjne? Jak kształtują się ceny?

 

Zabawki znajdziemy w sklepach zabawkowych, ale również supermarketach czy sklepach internetowych. O ich jakości świadczy sam producenta, ale również zadowoleni klienci, którzy dotychczas korzystali z konkretnej oferty. O zakupie zabawki decydujemy się w konkretnym momencie życia dziecka lub też bez okazji, aby sprawić mu przyjemność czy obdarować nagrodą za dobre zachowanie. Zabawki mogą stanowić motywację dla dziecka – nie powinny być kupowane w nadmiarze, gdyż to jest szybką drogą do znudzenia oraz braku poszanowania w pierwszej kolejności swojej własności, nieco później: również pieniędzy. Zabawki powinny być kupowane z głową!

 

Zabawki powinny być tworzone z bezpiecznych dla dziecka materiałów – takie produkty przechodzą przez ręce inspektorów BHP oraz instytutów dzieci, aby w pełni mieć pewność, iż są one bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia dziecka. Materiały, z których wykonano konkretne zabawki nie mogą posiadać elementów pomalowanych toksycznymi farbami – to niezwykle istotne, gdyż to najszybszy sposób do alergii oraz niebezpiecznych wysypek. Niezwykle istotnym zagadnieniem jest dopasowanie wieku dziecka do konkretnej zabawki – małe dzieci do lat trzech nie powinny dostawać zabawkę posiadających niewielkie elementy – istnieje zagrożenie ich połknięcia, zakrztuszenia. Zabawki dla dzieci powinny być utrzymane w jasnych, pastelowych kolorach – bez względu na to, czy są kupowane dla dziewczynek czy dla chłopców.

 

Wiele mówi się o zabawkach edukacyjnych – tego rodzaju produkty mają za zadanie pobudzanie ciekawości dziecka, wymuszanie konkretnych zachowań odpowiednich do wieku, koncentrowanie ich uwagi, wspieranie rozwoju motorycznego i psychicznego. Zabawki te również dopasowane są do wieku. Najczęściej dla niemowląt są to zabawki skupiające wzrok i pozwalające na chwytanie ich. Dzieci roczne i dwuletnie zazwyczaj będą posiadać zabawki wydające dźwięki, co będzie się wiązało z naciskaniem konkretnych przycisków. Zabawki tego typu są niezwykle popularne w przedszkolach – w przypadku dzieci 4-5letnich. Zabawki edukacyjne mogą być również tworzone w celu zwiększania zdolności manualnych dziecka – to niezwykle ważne, aby dziecko jak najszybciej zaczęło trenować uniezależnienie rączek oraz możliwość precyzyjnych ruchów. Zabawki edukacyjne znajdziemy przede wszystkim w sklepach zabawkowych, ale również w licznych sklepach internetowych i wprost u producentów.

Podobne wpisy