Zaufać niani

500447Na pewnym etapie rozwoju dziecka przychodzi moment, w którym musi ono nieco oderwać się od rodziców i odzwyczaić się od ich całodobowej opieki. Choć kilku-, kilkunastomiesięczny maluch przekonany jest, że stanowi integralną część organizmu swej mamy i pragnie towarzyszyć jej nieustannie, życie toczy się dalej i zwykle stawia przed rodzicami trudne wyzwanie – konieczność powrotu do zawodowych obowiązków i trybu życia przypominającego ten sprzed ciąży i porodu. Oczywiście, pomimo nieuchronnych zmian, na pierwszym miejscu wciąż będzie dziecko, choć w nieco inny sposób.

Rodzice są zatem zmuszeni niemal codziennie, na kilka godzin opuszczać dom i swoje maleństwo. Nie ulega wątpliwości, że robią to w słusznej sprawie. Praca zawodowa pozwala bowiem przede wszystkim na ekonomiczne przetrwanie całej rodziny, utrzymanie zadowalających warunków życiowych i realizację wspólnych planów, ale kariera stanowi również jedną z dróg samorealizacji – procesu, dzięki któremu mama i tata poczują się spełnieni i docenieni nie tylko w domu, ale i na gruncie zawodowym, co pozwoli im doświadczyć satysfakcji i zapobiegać frustracjom, które mogłyby niebezpiecznie rozchwiać relacje rodzinne.

Mama i tata nie powinni również zapominać, że choć teraz ich rolą jest opiekowanie się wydanym na świat maleństwem, to nie są jedynie rodzicami, ale przede wszystkim pozostają partnerami i równie ważna, jak więź z dzieckiem, jest ich wzajemna relacja. Miłość wymaga pielęgnacji, a chroniczny brak czasu, nawał obowiązków domowych i noce nieprzespane z powodu płaczu maleństwa nie sprzyjają romantycznym uczuciom. Warto więc wygospodarować jeden, a najlepiej kilka wieczorów w tygodniu, w których rodzice będą mogli wybrać się na randkę we dwoje i przypomnieć sobie, jak smakuje zakochanie. Jednak, kto w tym czasie zajmie się dzieckiem? Oczywiście – niania.

Myśl o konieczności zatrudnienia opiekunki niekiedy budzi w rodzicach bunt. Trudno im bowiem zaakceptować fakt, że stoją w obliczu perspektywy pozostawienia ukochanej pociechy z obcą osobą przez kilka długich godzin dziennie i troskę nad najdroższą na świecie dziecięcą istotą powierzają w niepewne ręce. Jeśli towarzyszą nam tego typu silne obawy, warto postarać się, aby zatrudniana niania nie była osobą zupełnie nieznaną i nieposiadającą referencji. Poszukiwania zaufanej opiekunki można bowiem wspomóc zasięgnąwszy opinii w zaprzyjaźnionym środowisku rodziców, którzy posiadają już doświadczenie z nianiami. Tacy opiekunowie z pewnością podzielą się z nami istotnymi informacjami, a być może nawet zaoferują kontakt do opiekunek, które spełniają najwyższe wymagania.

Jeśli zaś nie chcemy zatrudniać osoby prywatnej, na rynku istnieje wiele firm pośredniczących w korzystaniu z usług niani. Oferowane przez tego typu firmy usługi zwykle nakładają na rodziców konieczność nieco większej inwestycji finansowej, jednak pośrednictwa zatrudniają jedynie osoby sprawdzone i będące nieustannie pod kontrolą. Nianie pracujące z ramienia firmy posiadają zwykle doświadczenie i referencje, dzięki czemu możemy zaufać opiekunce i nie opuszczamy domu z niebezpiecznie podwyższonym tętnem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz