Portal edukacyjny

Czym jest portal edukacyjny? Portal edukacyjny to platforma internetowa kierowana przede wszystkim do osób uczących się. Portal edukacyjny zawiera informacje i artykuły z danej dyscypliny naukowej – mogą być to wzory, wiadomości historyczne, daty, przedstawienie procesów biologicznych i wiele innych. Portale takie działają oficjalnie lub też prywatnie. Oficjalne portale edukacyjne prowadzi między innymi Ministerstwo Edukacji Narodowej. Portale edukacyjne są dostępne dla wszystkich użytkowników, zarówno zalogowanych jak i niezalogowanych. Opcja zalogowania otwiera jednak znacznie więcej możliwości.

 

W jakim celu powstają platformy takie jak portal edukacyjny? Platformy tego typu powstają przede wszystkim jako pomoce naukowe dla uczniów oraz samych nauczycieli. Dzięki ich istnieniu możliwe jest szybkie przypomnienie sobie niezbędnej wiedzy, również będąc w trasie, posiadając jedynie połączenie z internetem na urządzeniu mobilnym takim jak telefon.
Czego może dotyczyć portal edukacyjny? Portale edukacyjne poświęcone są przede wszystkim takim dyscyplinom jak historia, język polski, biologia, geografia, matematyka, fizyka czy chemia. Portal edukacyjny daje możliwość nie tylko zapoznawania się z wiedzą teoretyczną, ale i wyszczególnionymi problemami. Możliwość wgrywania filmów czy zdjęć umożliwia pokazywanie np. zachodzących reakcji chemicznych. Portal edukacyjny pozwala na zamieszczenie olbrzymiej ilości informacji w jednym miejscu oraz ich łatwe i szybkie wyszukiwanie.

 

Kto pisze na platformy takie jak portal edukacyjny? Platformy edukacyjne współtworzą różnorodne osoby – całością działania platformy zarządza administrator, którego zadaniem jest autoryzowanie treści, jak również moderowanie komentarzy. Często zadanie to rozdzielone jest na kilka czy kilkanaście osób. Artykuły pisane są najczęściej przez osoby posiadające określony zakres wiedzy – w przypadku oficjalnych portali edukacyjnych najczęściej są to sami pedagodzy. Jeśli do czynienia mamy z portalem edukacyjnym tworzonym przez internautów, warto pamiętać, iż zawarte w nim informacje mogą być błędne. Autorami materiałów na portalach edukacyjnych są również studenci, którzy pragną podzielić się nieodpłatnie swoją wiedzą z innymi.

 

Czy portal edukacyjny spełnia swoją rolę? Zasadniczo tak – przede wszystkim korzystają z nich uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. To dla nich najprostszy sposób do dotarcia do konkretnej wiedzy – wystarczy, że konkretne hasło, pytanie czy zagadnienie wpiszą w wyszukiwarkę. Współcześnie uczniowie znacznie chętnie korzystają z wirtualnych książek czy poradników niż klasycznych książek – być może wynika to również z tego, iż zastraszająco spada ilość czytanych książek przez Polaków, i wiele z nas nie posiada nawet słownika ortograficznego w domu. Kolejnym powodem, dla którego znacznie chętniej uczniowie wykorzystują portale edukacyjne jest ich obszerność oraz możliwość szybkiego wyszukiwania kolejnych, powiązanych zagadnień. Plusem dla portali edukacyjnych jest również możliwość wykorzystywania ich przy pomocy urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe czy też tablety.

 

 

Podobne wpisy