Wyjazd dziecka na studia

woman-945427_1280To nieuniknione, że dziecko pewnego dnia opuści rodzinne gniazdo i rozpocznie swoje własne, dorosłe życie. Rodzice często nie są na to gotowi, lub w ogóle nie spodziewają się, że ta sytuacja będzie miała miejsce tak szybko. Z reguły wydaje im się, że dziecko zawsze będzie blisko, a czas wyprowadzki i prawdziwe realia przychodzą dopiero w chwili, kiedy dzieci zdają w szkole maturę. Pojawiają się pierwsze rozmowy z rodzicami na temat wyjazdu i dopiero wówczas uświadamiają oni sobie, że za kilka miesięcy dom będzie pusty i cichy. Chociaż od zawsze marzyli o odrobinie spokoju, ta myśl zaczyna ich przerażać.
Wybór uczelni
Rodzic powinien być bardzo pomocny w przypadku wyboru miasta i uczelni na które dziecko chce złożyć dokumenty. Warto popytać wśród znajomych, których dzieci już wyjechały na studia, czy mogą szczególnie polecić jakąś destynację. Może być tak, że dziecko po roku uzna, że dane studia nie były dla niego i trzeba to po prostu zaakceptować, a nie próbować na siłę wmówić mu jaki wielki popełnia błąd i ile pieniędzy zmarnowaliśmy na to, aby on przez rok mieszkał sobie w obcym mieście i siedział u nas na garnuszku.
Wizyty rodzinne
Po wyjeździe dziecka, daj mu trochę luzu. Pamiętaj aby nie zarzucać go telefonami kilka razy dziennie, a wszelkie wizyty rodzinne zapowiadać. Może się okazać, że poprzedniego dnia była impreza, a w mieszkaniu które wynajmuje dziecko wraz z kilkoma znajomymi panuje istny… rozgardiasz. Uprzedź, wówczas z pewnością nie będziesz załamywać rąk na to, jak hulaszczy tryb życia prowadzi Twój syn czy córka.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz