Studia przez internet

Jak wyglądają studia przez internet? Coraz więcej osób wybiera możliwość studiowania przez internet. Studiowanie przebiega w trybie zaocznym- w domu. Studenci dostają materiały, które powinni przerabiać samodzielnie, jak również ćwiczenia, problematykę. Podczas studiów wirtualnych możliwe jest odbywanie konsultacji, zarówno bezpośrednio jak i on-line, gdyż większość placówek oferujących studia przez internet posiada swoje siedziby. Konkretne części materiału zamknięte są w określonych modułach – są one udostępniane na serwerach uczelni lub też wysyłane bezpośrednio na skrzynkę e-mailową studenta. Studenci posiadają określone terminy zwrotu prac zaliczeniowych, które do danego dnia muszą trafić na elektroniczną skrzynkę pocztową wykładowcy czy wspólny serwer grupy. Studenci tego rodzaju studiów zobowiązani są do pochodzenia do egzaminów w sesjach: letniej i zimowej. Sesje odbywają się w placówkach uczelni. Komunikacja pomiędzy studentami czy wykładowcami odbywa się przy pomocy e-maili, forów oraz czatów. Plusem tego rodzaju studiów jest możliwość samodzielnego dysponowania swoim czasem oraz dopasowaniem godzin nauki do swojego rytmu dnia. Niestety, to również pułapka dla osób niezorganizowanych, które lubią przekładać wszystko “na później”.

 

Gdzie szukać oferty takich jak studia przez internet? Oczywiście w sieci – wiele prywatnych uczeni umożliwia korzystanie z tego rodzaju procesu edukacji. Wszelkie informacje związane z tokiem studiów, zaliczeniami oraz obrona prac znaleźć można w specjalnie przygotowanych przewodnikach. Zazwyczaj również w tych miejscach znajdują się informacje dotyczące płatności za dane studia.

Od czego zależny powodzenie studentów korzystających z opcji studia przez internet? Przede wszystkim od rzetelności podchodzenia do swoich obowiązków jako studenta. Tak samo jak w przypadku studiów zaocznych, ten rodzaj studiów narzuca na studenta olbrzymią samodyscyplinę, która jest jedyną gwarancją tego, iż studia zakończą się pozytywnym wynikiem. Studia przez internet to również kwestia samozaparcia – są one przeznaczone dla osób, które świadome są podejmowanych wyborów i podejmują narzucone sobie obowiązki.

Czy studia przez internet mają taką samą wartość jak studia stacjonarne? jest to kwestia sporna – wiele internetowych uczelni wystawia odpowiednie dokumenty poświadczające ukończenie konkretnych kierunków studiów, jednak klasyczne uczelnie podważają autentyczność nie tylko samych tytułów, ale i uczelni.

 

Kiedy studia przez internet wydają się najrozsądniejszym rozwiązaniem? Studia przez internet doskonale sprawdzają się w  przypadku osób aktywnych zawodowo, którzy nie mają czasu na przebywanie na uczelni, pragną jednak podnosić swoje kwalifikacje naukowe. Ten rodzaj studiów wybierają również osoby chore, których sprawność ruchowa jest znacznie zmniejszona, np. osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Studia przez internet wybierają również osoby chore na stwardnienie rozsiane – nawet w trakcie postępującej choroby mogą oni kontynuować naukę w domu.

Podobne wpisy