Programy edukacyjne

Czym są programy edukacyjne? Programami edukacyjnymi nazywamy podręczniki oraz atlasy w formie elektronicznej, których zadaniem jest uzupełnianie nabytej wiedzy oraz rozszerzanie wiedzy w konkretnych aspektach. Programy edukacyjne zapisane są najczęściej na nośnikach takich jak płyty CD lub DVD, jednak coraz popularniejsze staje się ich zamieszczanie na kartach pamięci, które posiadają znacznie większą objętość. programy edukacyjne przeznaczone są do wykorzystywania na komputerach osobistych jak również na laptopach.

 

Kto tworzy programy edukacyjne? Autorami programów edukacyjnych są graficy, programiści oraz informatycy – dbają oni o to, aby dostarczone im materiały naukowe zostały przetworzone i zapisane w rzetelny i atrakcyjny sposób. Dbają oni przede wszystkim o sam program oraz łatwość poruszania się po kolejnych działach programu. Zadaniem grafików jest stworzenie takiego wyglądu programu, aby nie odwracał uwagi od informacji oraz pozwalał na łatwe przyswajanie wiedzy. Istotne podczas tworzenia programów edukacyjnych są wiadomości z zakresu eye-trackingu oraz tego, jak internetowy czytelnik przegląda strony widoczne na monitorze jego komputera. Zawartością merytoryczną programów edukacyjnych zajmują się doświadczeni pedagodzy, którzy na podstawie wieloletniego doświadczenia wybierają zakres informacji, jak również formę ich publikacji. Mogą oni wykorzystywać takie metody jak tekst, grafiki, filmy, dźwięk.

Dla kogo dedykowane są programy edukacyjne? Programy edukacyjne mogą być przeznaczone zarówno dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, jak i szkół technicznych. Poziom zawartych na nośnikach informacji najczęściej opisany jest na okładce. Zdarza się jednak iż tego rodzaju nośniki są wykorzystywane również przez osoby prywatne, które pragną mieć pod ręką rzetelne kompendium wiedzy, zawierające znacznie mniej miejsca niż klasyczne książki Z tego rodzaju programów korzystają również sami nauczyciele, wielokrotnie posługując się materiałami zamieszczonymi na płytach również w trakcie zajęć.

 

Jakie znajdziemy programy edukacyjne na polskim rynku? W Polsce dostępny jest szeroki wachlarz programów edukacyjnych – począwszy od tych zawierających informacje o literaturze, sztuce czy muzyce, poprzez programy będące źródłem wiedzy o chemii, biologii czy geografii, aż po nośniki zawierające informacje dotyczące matematyki.  programy edukacyjne mogą również dotyczyć konkretnych dziedzin sztuki, takich jak muzyka czy malarstwo. nośniki tego typu są doskonałym rozwiązaniem dla studentów uczelni artystycznych czy studiów fotograficznych, gdyż pozwalają na przechowywanie dużej ilości reprodukcji czy też plików dźwiękowych.

 

Czy programy edukacyjne to rzetelne źródło wiedzy? W przypadku programów oferowanych przez znane wydawnictwa naukowe możemy mieć pewność, iż oferowany produkt jest najwyższej jakości, a zawarte na nośniku informacje są rzetelne i prawdziwe. Kupując tego rodzaju produkty zazwyczaj możemy mieć również wgląd w głównych autorów publikacji. Tego rodzaju źródło wiedzy pozwala na posiadanie “pod ręką” niezbędnych informacji z danych dziedzin Dodatkowo dostęp do nich i kupno nie jest trudne – znajdziemy je w dobrych sklepach elektronicznych, księgarniach, sklepach internetowych, również na licznych aukcjach internetowych.

 

 

Podobne wpisy