Jak sprawić, aby dziecko chętnie odrabiało lekcje?

Aktualnie mamy wrzesień. Za nami pierwszy tydzień nowego roku szkolnego. W wielu polskich domach tryb dnia nieco uległ zmianie – w stosunku do wakacji. Teraz trzeba odwozić rano dzieci do szkoły, zrobić im wcześniej śniadanie i dokładnie przypilnować, aby odrobiły wszystkie lekcje. Zazwyczaj tak wygląda szara rzeczywistość. Wieczorem rodzice każą swoim dzieciom odrobić pracę domową albo wraz z nimi wykonują tę czynność. Jeśli dziecko lubi szkołę, to i z zadaniami domowymi nie będzie miało szczególnie dużych kłopotów. Trzeba jednak zaznaczyć, że zazwyczaj tak nie jest. Dzieci w większości przypadków nie przepadają za szkołą i odrabianiem nudnych ćwiczeń. Niestety, wielu rodziców kompletnie nie wie, jak sobie z tym poradzić. Takie osoby zdają sobie sprawę, że dzieci muszą uczyć się, aby zdobywać wiedzę. Z drugiej jednak strony kompletnie nie wiedzą co zrobić, aby zachęcić swoje pociechy do chętniejszego siedzenia nad książkami. Macie podobny problem? W takim razie cieszymy się, że trafiliście właśnie na naszą stronę. Postaramy się Wam bowiem pomóc w rozwiązaniu tego kłopotu.
To, że większość dzieci nie lubi odrabiać zadań domowych jest po części zrozumiałe. Pociechy wracają po całym dniu spędzonym w szkole i chcą odpocząć oraz zrelaksować się. W dzisiejszych czasach nie brakuje odpowiednich możliwości, aby sobie to zapewnić. Są przecież komputery czy smartfony z wieloma atrakcyjnymi gadżetami. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele. Trzeba jednak dać chwilę odpocząć swoim dzieciom. Grunt to właściwe rozłożenie czasu. Dzieci po szkole często są zmęczone i potrzeba im chwili odpoczynku, aby zregenerowały się. Wtedy też będą o wiele lepiej odrabiać zadania domowe, a ta czynność nie będzie im sprawiać zbyt dużo kłopotów. W związku z tym, nie powinno się całkowicie zabraniać dziecku grania na komputerze. Trzeba jednak ustalić odpowiednie ramy czasowe. Po upłynięciu czasu na relaks, dziecko powinno wyłączyć komputer i zabrać się do nauki. Jasne postawienie zasad jest najważniejsze. Dzieci będą wiedzieć, że miło spędzili czas, a teraz trzeba trochę popracować. To naprawdę ważne. Jeśli pociechy to zrozumieją, nie będzie żadnych kłopotów, aby w przyszłości same brały się za odrabianie zadań domowych. Nie można im jednak stosować nadmiernego rygoru, ponieważ to odniesie skutek odwrotny do zamierzonego.
Warto też porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu, że naprawdę nauka jest dla niego bardzo ważna. Często dzieci traktują to jako karę za nie wiadomo co. Trzeba im wyjaśnić, że nie jest to nic z tych rzeczy. Dzieci muszą sobie zdawać sprawę, że nauka to przywilej, żeby potem im się łatwiej żyło. Oczywiście, najtrudniej jest takie kwestie wytłumaczyć pociechom najmłodszym. Z czasem takie rozmowy powinny stać się znacznie prostsze. Dzieci muszą zacząć rozumieć, że nauka to dla nich szansa, a nie kara za, na przykład, złe postępowanie. Wtedy będzie im o wiele łatwiej zabrać się do wykonywania codziennych obowiązków, które nie będą już dla nich takie żmudne.
Trzeba zaznaczyć, że rodzice powinni zrobić wszystko, aby połączyć naukę z zabawą. Obecnie nie brakuje znakomitych pomocy edukacyjnych, które rewelacyjnie ułatwiają osiągnięcie takiej kwestii. To całkowicie zrozumiałe, że nasze pociechy będą bardziej chętne do nauki, jeśli będzie ona miała związek z zabawą. Jeśli jest szansa, aby połączyć przyjemne z pożytecznym, to trzeba to jak najszybciej zrobić. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Już wielu rodziców przekonało się o tym, że to naprawdę znakomity sposób na zachęcenie swoich dzieci do chętniejszego odrabiania prac domowych i siedzenia przed książkami. Pomoce edukacyjne w formie efektownych gier to może być na dłuższą metę naprawdę znakomite rozwiązanie. Zazwyczaj dzieci nie lubią uczyć się prosto z książek. Taka czynność nie kojarzy im się zbyt dobrze. Warto jednak dodać, że korzystanie z gier czy tego typu atrakcji multimedialnych może naprawdę zdziałać cuda w tej kwestii. Często dzieje się tak, że nikt już nie musi zachęcać dzieci do nauki, ponieważ same bardzo chętnie się do tego garną.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz