Dziecko w żłobku

baby-84552_1280Wielu rodziców zastanawia się czy wysłać swojego malucha do żłobka, czy wychowywać jednak w domu. Często oczywiście takiego wyboru nie ma, jeśli mamy do czynienia z sytuacją, kiedy oboje rodziców muszą pracować. Ale wtedy często pozostaje jeszcze babcia bądź dziadek. Czy watro zatem, aby dziecko uczęszczało do żłobka czy jednak pozostało do okresu przedszkolnego w domu.

Oczywiście każdy rodzic, a zwłaszcza mamy, chciałyby być ze swoimi pociechami jak najdłużej w domu. Także i dziadkowie nie mają nic przeciwko w zajmowaniu się maluchem, jeśli są na siłach. Tak też często jest. Są też inne powody, dla których rodzice nie ślą dzieci do żłobków. To między innymi obawa przed przeziębieniem, chorobami, czy wirusami, jakimi dziecko może się zarazić w żłobku. Są to jednak często obawy na wyrost.

Zalety żłobka

Żłobek ma jednak swoje zalety. W bardzo młodym okresie życia młodego człowieka bardzo ważny jest przebieg procesu socjalizacji, czyli nabywania określonych cech i nawyków. Duże znaczenie mam w tym procesie środowisko. Jedną z zalet żłobka jest zatem fakt, iż maluch będzie przebywał wśród innych dzieci, wśród swoich rówieśników. Ma to ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka.

Jedną z obaw rodziców przed oddaniem dziecka do żłobka jest, fakt iż oddają dzieci w obce ręce. Należy tu wszystkich rodziców uspokoić. W żłobku jako opiekunka czy opiekun nie może pracować każdy. Pracownik żłobka musi posiadać odpowiednie kwalifikacji, posiadać wiedzę i konkretne umiejętności. Zadaniem opiekunek w żłobkach nie jest jedynie pilnowanie maluchów. Oprócz tego, a przede wszystkim, ich zadaniem jest aktywizacja dzieci poprzez różne gry i zabawy, np. poprzez zajęcia muzyczno – ruchowe, w celu rozwoju malucha. To także ma istotny wpływ na przyszłość dziecka.

Kolejną zaletą żłobka jest odpowiednie wyżywienie. Oczywiście rodzice wiedzą najlepiej co jeść powinny ich dzieci. I to w żłobkach zawsze brane jest pod uwagę. Dodatkowo menu w żłobkach układane są przez specjalistów, fachowców, tak aby były przystosowane do wieku dziecka i jego rozwoju.
Przyznać także należy, że w ostatnich latach żłobki zmieniły się diametralnie. Aktualnie już w tak młodym wieku dzieci zaczynają zapoznawać się z językami obcymi, słówkami. Oczywiście wszystko w taki sposób, który dzieci odbierają jak dobrą zabawę.

Żłobek zapewnia także opiekę medyczną swoim podopiecznym. Nad dziećmi czuwają logopedzi, psycholodzy, czy pedagodzy. Dzieci korzystają także z wizyt u dentysty. Żłobek to także dla dzieci kontakt, ze sztuką. Różnego rodzaju koncerty dla dzieci, przedstawienia teatralne. To wszystko sprawia, że dzieci się nie nudzą, dobrze się bawią, a przede wszystkim maluchy się rozwijają w sposób prawidłowy.

Rodzice w żłobku mogą także liczyć na stały kontakt z dyrekcją i pracownikami, konsultacje oraz zebrania. Dzięki temu rodzic na bieżąco jest informowany o rozwoju swojego dziecka, a także otrzymuje fachową informację i wiedzę, jeśli specjaliści w żłobku zauważą pewne niepokojące symptomy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz