Młodzi na swoim

Coraz więcej  młodych małżeństw decyduje się na kupno mieszkania na kredyt lub przynajmniej wynajem mieszkania, aby nie mieszkać w rodzicami czy teściami, w okresie dorobku. Młodzi na swoim mieszkaniu mogą nie tylko samodzielnie decydować o swoim losie, ale również wdrożyć się we wspólne funkcjonowanie jako rodzina. Wiele młodych osób podaje bardzo racjonalne argumenty, dlaczego nie chcą mieszkać z rodzicami – przede wszystkim wynika to z ich niezależności. Młodzi nie chcą być pouczani i strofowani. Kolejnym argumentem jest chęć rozpoczęcia życia na własny rachunek, bez pomocy rodziców. Ten argument pojawia się bardzo często i jest jednym z przeważających. Rodzice młodych osób często nie rozumieją decyzji młodych ludzi – uważają, że pomoc im leży w ich obowiązku. Jednak wiele młodych osób pragnie całkowitego uniezależnienia. Młodzi na swoim pragną również więcej swobody – to kolejny istotny argument przedstawiany przez nie tylko małżeństwa, ale i związki partnerskie. Wiele osób pragnie zakupić mieszkanie na kredyt, nawet nie pozostając w związku małżeńskim. Jest to możliwe poprzez zaciągnięcie kredytu partnerskiego, który zapisany jest na oboje osób. Wiele osób decyduje się również na remontowanie piętra domu swoich rodziców, dbając jednak o to, aby mieszkanie posiadało oddzielne wejście, aby nie musieć stale mijać się z rodzicami czy teściami. Młodzi chętnie wynajmują mieszkania, nawet kawalerki, aby skosztować samodzielności.

 

Co powinni wiedzieć młodzi na swoim? Przede wszystkim powinni znać wszelkie zagadnienia związane z prowadzeniem domu oraz rachunków. Prowadzenie domu to praca na pełen etat, dlatego oboje partnerów powinno być zaangażowanych w ten proces na równi. Istotne jest również, iż prowadzenie domu wymaga systematyczności, chociażby w przypadku płacenia rachunków. Młodzi na swoim powinni również zadbać o bezpieczeństwo mienia w mieszkaniu czy domu, odpowiednio je ubezpieczając. Bardzo istotne jest również określenie obowiązków panujących w nowym, wspólnym lokum. W jakimi problemami mogą zetknąć się młodzi na swoim? Przede wszystkim z nieporozumieniami pomiędzy sobą – w grę wchodzi tu różne wychowanie oraz nieco inne priorytety. Dla wielu par, które nie pozostają w związku małżeńskim jest to olbrzymi sprawdzian trwałości relacji, jak również tego, czy uda im się pogodzić wzajemną relację ze wspólnym życiem. Młodzi na swoim spotykają się z codziennymi problemami – ich zadaniem jest ich wspólne rozwiązywanie oraz dbanie o komfort partnera.

 

Czy młodzi na swoim radzą sobie lepiej niż ich rodzice wiele lat temu? Wiele wskazuje na to, że tak. Wynika to jednak nie z zaradności młodych osób, a środków, z których mogą korzystać. Zarówno technika jak i wiele innych zagadnień współcześnie jest na znacznie wyższym poziomie. Młodzi ludzie mogą oszczędzać wiele czasu np. płacąc rachunki czy zamawiając konkretne towary przez internet. Ze względu na wysoką technologizację wielu procesów młodzi na swoim potrafią również skutecznie zmniejszać swoje rachunki, np, za prąd.

 

Podobne wpisy