Wybór kołdry ma znaczenie – która będzie najlepsza?

Łóżko i wygodny materac to jedno, ale potrzebna będzie także kołdra. Z całą pewnością nie ma większego problemu z zakupem tego typu artykułów sypialnianych, jednakże dostępne są one w różnych wersjach. Wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo wybrać tą właściwą. Kołdra powinna nie tylko grzać podczas chłodniejszych dni, ale i zapewniać dobrą cyrkulację powietrza latem. Dawniej kołdry wypełniane były wełną, pierzem i puchem, ale obecnie w wielu domach prym wiodą sztuczne materiały. Nic więc dziwnego, że kołdry z naturalnym wypełnieniem stały się tak cenne i stanowa towar z wyższej półki. Na co zatem należy zwrócić uwagę podczas kupowania kołdry i jaka będzie najlepsza?

Niezbędne artykuły sypialniane – kołdry

Podczas kupowania kołdry z całą pewnością nie należy kierować się jedynie ceną. Bardzo ważną kwestią jest rodzaj wypełnienia i pokrycie. Znaczenie ma także wykonanie oraz pora roku, rozmiar i producent. Najważniejszym kryterium jest wypełnienie kołdry, które wpływa bezpośrednio na jej jakość, termoizolacyjność, funkcjonalność i wiele innych czynników decydujących o komforcie jej użytkowania. Wypełnieniem kołdry może być puch gęsi lub kaczy. Chociaż to kołdry puchowe są tradycyjnym polskim wyrobem, to jednak jest to towar luksusowy, na który nie każdy Polak może sobie pozwolić. Kołdry puchowe świetnie odprowadzają pot i pozwalają skórze oddychać. Idealne sprawdzają się przez cały rok. Na ich korzyść przemawia także lekkość, stuprocentowa naturalność i ekologiczność. Puch gęsi jest bardziej sprężysty niż kaczy. Najlepszy jest ten z tułowia i skrzydeł tych ptaków, zebrany w lipcu. Inną propozycją jest pierze, czyli połączenie piór i puchu. Takie wypełnienie posiada gorsze właściwości termoizolacyjne niż kołdry puchowe, ale również jest w stu procentach naturalne. Są jeszcze kołdry półpuchowe. Warto tutaj od razu zaznaczyć, że zarówno kołdry puchowe, jak i te wykonane z pierza nie są polecane alergikom, gdyż stosunkowo często przyczyniają się do powstawania reakcji alergicznych.

Dalej mamy kołdry wełniane. Wypełnieniem może być bardzo miękka i przyjemna w dotyku wełna z merynosów lub wełna wielbłądzia o brązowym zabarwieniu. Ta druga wyróżnia się dużą sprężystością i dobrą oddychalnością oraz tym, że nie uczula. Dla miłośników lekkich i delikatnych kołder godna polecenia jest kołdra kaszmirowa, która jest bardzo przyjemna w dotyku i lekka oraz posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. W przypadku cienkich kołder wełnianych można użytkować je przez cały rok. Powalają one skórze oddychać także latem i dodatkowo nie przyciągają kurzu, a więc świetnie sprawdzają się w przypadku alergików. Ponadto kołdry wełnianym wypełnieniem polecane są osobom borykającym się z dolegliwościami reumatycznymi. Jeszcze inną opcją dostępną na rynku są pościele z wypełnieniem jedwabnym, które zapewniają dobre właściwości termoizolacyjne i wentylacyjne oraz antystatyczne. Jedwab nie uczula i jest bardzo przyjemny w dotyku, ale niestety jego cena może wielu odstraszyć. Na rynku dostępne są także kołdry z wypełnieniem bambusowym oraz z włóknem silikonowym/kukurydzianym/poliestrowym lub wypełnione granulatem silikonowym.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz