Nowy partner a Twoje dzieci

couple-294135_1280Każdy, nawet pozornie najbardziej dobrany związek ma prawo się rozpaść. Miłość bowiem rządzi się swoimi prawami i kiedy uczucia się wypalają, a partnerzy nie mają siły do walki lub po prostu walczyć nie chcą, czasem lepiej jest się rozstać. Dopóki kończy się związek, którego owocem nie były dzieci, sprawa pozostaje całkowicie pomiędzy dwojgiem dorosłych ludzi, którzy teraz muszą poradzić sobie z tymczasową samotnością i życiem w pojedynkę. Jeśli jednak byli partnerzy mają wspólne dzieci – sprawa staje się bardziej kłopotliwa, a najmocniej cierpią właśnie pociechy. Dzieci bowiem muszą uporać się ze skomplikowanym faktem, że ich rodzice już się nie kochają, ale uczucia mamy i taty w stosunku do potomstwa absolutnie nie uległy zmianie. Choć, oczywiście, młodzi ludzie, których rodzice rozstali się, dźwigają poważny psychiczny ciężar, to zdecydowanie lepiej, jeśli partnerzy rozstają się, aniżeli próbują na siłę trwać z związku, w którym nierzadko zaczyna rodzić się fizyczna i psychiczna przemoc.

Jakiś czas po rozstaniu – zawsze jest to kwestia indywidualna – przychodzi jednak moment, w którym pragniesz znaleźć nowego partnera. Człowiek jest bowiem stworzony do życia w związku. Jeśli więc udało się i poznałaś/poznałeś kogoś, kto sprawia, że szeroko się uśmiechasz, chodzisz z głową w chmurach i wydaje Ci się, że nie musisz jeść, pić i spać, pamiętaj o ostrożności. Nie jesteś bowiem beztroskim nastolatkiem – masz dzieci. Twój nowy związek to nie tylko Twoja prywatna sprawa, ale ważna kwestia, która prędzej czy później dotyczyć będzie Was wszystkich. Jeśli więc chcesz wejść w poważną relację, krytycznie przyjrzyj się partnerowi – postaraj oprzeć się zauroczeniu i dostrzegaj nie tylko zalety, ale i wady. Nie przedstawiaj dzieciom kogoś, co do kogo masz pewne wątpliwości. Jeśli jednak dostatecznie poznałaś/poznałeś już nową, ważną w Twoim życiu osobę i podejrzewasz, że związek ma szanse na przetrwanie, odważ się i zapoznaj partnera z dziećmi.

Jeśli Twoje pociechy są jeszcze małe, pamiętaj, że nowa osoba w Twoim życiu może kojarzyć się maluchom z zagrożeniem. Miłość mamy czy taty będzie bowiem teraz dzielona nie tylko pomiędzy latorośle, ale uwzględniany będzie również partner. Przekonaj więc dzieci, że w kwestii prawdziwej miłości funkcjonuje zasada – dzieląc mnożysz, a więc im więcej osób do kochania, tym więcej radości i szczęścia. Przekonaj też maluchy, że Twoja druga połowa nie będzie próbować zastąpić im mamy czy taty (o ile same nie będą tego chciały). Dzieci powinny jednak wiedzieć, że Twój nowy partner to osoba, na której mogą polegać i z którą bezpiecznie, ale i przyjemnie spędzą czas. Nieustannie przyglądaj się jednak zachowaniu swojego ukochanego/ukochanej – obiektywnie oceniaj, czy partner nie zachowuje się względem dzieci nieodpowiednio.

W przypadku nastolatków i dorosłych dzieci sprawa może wyglądać nieco trudniej. Młodzi ludzie często bowiem wierzą w ideały – nie rozumieją, jak wieloletni związek może się rozpaść. Możesz więc spotkać się z potępieniem i brakiem wsparcia. Cierpliwie tłumacz dzieciom, że Ty, podobnie jak każdy inny człowiek na Ziemi, również zasługujesz na szczęście.

Podobne wpisy